Wyrok ws. aborcji. Trybunał Konstytucyjny tłumaczy, dlaczego zwleka z publikacją uzasadnienia

Trybunał Konstytucyjny wyjaśnił, dlaczego do tej pory nie opublikowano uzasadnienia wyroku ws. aborcji. TK podaje, że czeka na uzasadnienie zdań odrębnych zgłoszonych przez dwóch sędziów.

Organ zarządzany przez Julię Przyłębską przekazał PAP, że zgodnie z prawem "uzasadnienie wyroku podlega ogłoszeniu na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego łącznie z pisemnym uzasadnieniem głoszonych zdań odrębnych".

TK tłumaczy się ws. braku uzasadnienia do wyroku

Biuro prasowe wyjaśniło, że pisemne uzasadnienia zdań odrębnych nie wpłynęły jeszcze od wszystkich sędziów, którzy zgłosili zdania odrębne.  

22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na mocy ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Zdania odrębne do tego wyroku zgłosili dwaj sędziowie - prof. Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski. Po orzeczeniu ws. aborcji przez Polskę przetacza się fala protestów jego przeciwników.

Zobacz wideo Decyzja TK ws. aborcji. "To nie jest orzeczenie"

Ryszard Terlecki: Uzasadnienie wyroku w okolicach stycznia

Pod koniec ubiegłego roku wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki stwierdził, że według niego uzasadnienie wyroku powinno być gotowe w okolicach stycznia. - Sam się trochę dziwię, że Trybunałowi zajmuje to tyle czasu (...). Przypuszczam, że to będzie gdzieś kwestia stycznia - mówił Terlecki. 

Andrzej Duda odniósł się do aborcji i protestów w Polsce Andrzej Duda przygotował ustawę w sprawie aborcji

Więcej o: