Piotr Wawrzyk nowym RPO? Jarosław Gowin: Jeśli Senat go odrzuci, rozważymy kandydaturę Jana Rokity

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że jeśli Senat nie zaakceptuje wyboru Piotra Wawrzyka na Rzecznika Praw Obywatelskich, koalicja rządząca zastanowi się nad innymi kandydaturami. W przypadku takiego scenariusza pod uwagę ma być brany Jan Rokita.
Zobacz wideo Bartłomiej Orzeł był gościem Zielonego Poranka Gazeta.pl

Piotr Wawrzyk został wybrany przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich w czwartek 21 stycznia. Na to stanowisko rekomendowało go Prawo i Sprawiedliwość, o jego przyjęciu zadecydowały głosy posłów PiS. Nic w tym dziwnego - Wawrzyk sam jest posłem obozu rządzącego, pełni też funkcję wiceministra spraw zagranicznych. Nominowanie na urząd RPO aktywnego polityka Zjednoczonej Prawicy, osoby zupełnie niezwiązanej dotąd z tematyką praw człowieka, wywołało falę krytycznych komentarzy.

"To po prostu niebywałe. Poseł Wawrzyk zagłosował sam na siebie" - skomentował na Twitterze poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba.

"Nieustępliwa w walce o prawa człowieka z rekordowym poparciem społecznym - Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Dziękujemy. Dla nas jest Pani RPO, jakiego wszyscy potrzebujemy. Tymczasem dzisiejsze głosowanie w Sejmie wygrywa polityczna marionetka PiS Piotr Wawrzyk. To kpina z urzędu RPO" - napisała z kolei Katarzyna Kotula z Lewicy.

Piotr Wawrzyk podczas głosowania nad jego kandydaturą na urząd Rzecznika Praw ObywatelskichWawrzyk zagłosował sam na siebie. "Będzie wyśmienitym Rzecznikiem Praw PiS"

Jarosław Gowin o wyborze Piotra Wawrzyka na RPO: Jestem przekonany, że sprosta temu wyzwaniu

Oburzenia polityków opozycji nie podzielił wicepremier Jarosław Gowin. W rozmowie z Wirtualną Polską stwierdził, że jest przekonany, iż Piotr Wawrzyk sprosta wyzwaniu, jakie przed nim postawiono. Jednocześnie podał w wątpliwość, czy wybór posła PiS na stanowisko RPO zostanie zaakceptowany przez Senat, w którym większość stanowi opozycja. 

- Jeśli Piotr Wawrzyk, wybrany przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich, zostanie odrzucony w Senacie, koalicja rządowa będzie się zastanawiać nad następnym kandydatem - powiedział Jarosław Gowin. 

Piotr WawrzykPiotr Wawrzyk przekonuje, że będzie apolitycznym RPO. "Jestem bezpartyjny"

Jan Rokita kandydatem Zjednoczonej Prawicy na RPO? To pomysł Dudy

Wicepremier został zapytany, czy lepszym wyborem nie byłby Jan Rokita, którego kandydaturę zasugerował prezydent Andrzej Duda. Jarosław Gowin stwierdził, że w przypadku odrzucenia Wawrzyka, koalicja rządząca wróci do rozmów na temat kandydatur na RPO. 

- Kandydatura Jana Rokity na pewno będzie rozważana - powiedział Gowin. 

Rokita był współzałożycielem Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, a później jednym z liderów Platformy Obywatelskiej. W 2007 roku wycofał się z czynnego udziału w polityce. W ostatnich latach przy okazji wyborów deklarował oddanie głosu na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej o: