Dworczyk o kolejkach. "Apelujemy, by samodzielnie nie chodzić do POZ-ów. W kolejce można się zarazić"

Michał Dworczyk, szef KPRiM i koordynator programu ds. szczepień, komentował kolejki do rejestracji przeciw COVID-19, które utworzyły się przed przychodniami. - Apelujemy o to, żeby samodzielnie nie chodzić do POZ-ów. (...) Stając w kolejce w przychodni można mieć kontakt z osobą zakażoną i w konsekwencji samemu się zarazić - powiedział.

Michał Dworczyk przekazał, że za pośrednictwem dwóch kanałów (strony internetowej i infolinii) zapisało się ponad 66 tysięcy osób w wieku między 70 a 80 rokiem życia. - Zainteresowanie jest bardzo duże, na oba te kanały jest bardzo duży napór osób, które chcą się zarejestrować. W szczycie na minutę było ponad 300 tysięcy połączeń telefonicznych - powiedział. Jak dodał, od północy do systemu były wpisywane numery PESEL osób po 70. roku życia - to dlatego niektórym osobom udało się zarejestrować przez internet jeszcze w nocy, przed oficjalnym startem rejestracji (ta ruszyła po godzinie 6).

Dworczyk o kolejkach. "Apelujemy, by nie chodzić samodzielnie do POZ-ów"

Szef KPRM był też pytany o sytuację przed wieloma przychodniami w Polsce - jeszcze w nocy z czwartku na piątek ustawiały się tam tłumy seniorów chętnych do rejestracji na szczepienie. Wiele osób odeszło jednak z kolejki z kwitkiem, bo poinformowano je, że miejsca wyczerpały się jeszcze podczas pierwszej puli szczepień (zajęły je osoby po 80. roku życia). Mimo braku miejsc, osobista wizyta w przychodni pozostawała  jedną z trzech możliwości na zarejestrowanie się. Pozostałe dwie - doradzane przez rząd jako opcje "pierwszego wyboru" - to zapis przez internet lub przez infolinię.

Przede wszystkim apelujemy o to, żeby samodzielnie nie chodzić do POZ-ów [punktów Podstawowej Opieki Zdrowotnej -red.]. Nie tylko ze względu na warunki pogodowe, ale też ze względu na to, że stając w kolejce w przychodni można mieć kontakt z osobą zakażoną i w konsekwencji samemu się zarazić. Są dwa kanały, przy czym jeden z tych kanałów z punktu widzenia kanałów jest dużo bardziej dostępny, bo część seniorów, jeśli chodzi o rejestrację internetową, to może mieć kłopot. Ale infolinia 989 jest takim kanałem prostym, gdzie wystarczy wybrać trzycyfrowy numer

- stwierdził 

- Nie da się tam dodzwonić, panie ministrze, to jest niemożliwe - powiedziała prowadząca program, Agata Adamek, zwracając uwagę na problemy z infolinią, które występują od samego rana.

- Ale pani redaktor, zarejestrowało się już łącznie 66 tys. osób, więc ileś osób zarejestrowało się za pomocą tej infolinii - odparł szef KPRM. Jak dodał, takiego "oblężenia" nie wytrzymałby żaden system.

Masz problem z zarejestrowaniem na szczepienie przeciw COVID-19 siebie lub osoby bliskiej? A może udało ci się to zrobić? Napisz do nas na adres: redakcjagazetapl@agora.pl i opisz swoje doświadczenia. 

Zobacz wideo Prokuratorzy szczepieni w grupie pierwszej. "To wąska grupa, na pierwszej linii"
Więcej o: