Sejm głosował ws. wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. Większość poparła Piotra Wawrzyka

W czwartek Sejm głosował nad nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Wybrał Piotra Wawrzyka, zgłoszonego przez klub Prawa i Sprawiedliwości. Teraz sprawa trafi do Senatu.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała pozytywnie kandydaturę Piotra Wawrzyka, a kandydatury Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz i Roberta Gwiazdowskiego - negatywnie.

Piotra Wawrzyka poparło 233 posłów, przeciw głosowało 219, wstrzymał się jeden poseł.

Na Zuzannę Rudzińską-Bluszcz głosowało 204 posłów, przeciwko było 247, wstrzymało się 3 polityków.

Roberta Gwiazdowskiego poparło 38 posłów, przeciw głosowało 383, wstrzymało się 27 polityków.

"Obywatele czują się zastraszani na każdym kroku"

Przed głosowaniem odbyła się dyskusja. - Za panią Rudzińską-Bluszcz stoi społeczeństwo. Za panem Wawrzykiem stoi prezes, którego nawet nie ma na sali. Miejcie odwagę słuchać prawdziwego głosu obywateli. Bronimy głosu obywateli, a nie partyjniactwa (...) Wszystko, czego się dotykacie staje się pato: mamy pato-Trybunał, pato-sąd, jakim jest Izba Dyscyplinarna, pato-KRS - powiedział  w czasie dyskusji poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba.

- Obywatele czują się zastraszani na każdym kroku. Dzisiaj potrzeba takiego rzecznika, który będzie odporny na politykę i zdeterminowany na to, żeby bronić obywateli i obywatelek - podkreślił Krzysztof Paszyk z PSL.

- Pan profesor [Piotr Wawrzyk - przyp.red.] jako jedyny przedstawił spójny i merytoryczny program sprawowania urzędu RPO oparty na trzech filarach. (...) Jeżeli chodzi o kandydaturę pani mecenas Zuzanny Rudzińskiej Bluszcz, szanowni państwo, na posiedzeniu komisji sprawiedliwości i praw człowieka kurtyna opadła. Pani mecenas wygłosiła, de facto, polityczną deklarację, jakich praw będzie bronić w okresie, kiedy miliony Polaków boją się o swoje życie, zdrowie, miejsca pracy, firmy. Pani mecenas powiedziała, że w ciągu tych miesięcy najważniejsze są kwestie protestów Strajku Kobiet, kwestia naruszania praw LGBT - stwierdził Marek Ast z PiS, co spotkało się z okrzykami z sali, wskazującymi, że nie jest to prawda.

- Państwo z PiS nie lubicie chyba naszych rzeczników. Ośmieszyliście Rzecznika Praw Dziecka, zaczęliście dzisiaj likwidować Rzecznika Finansowego, a teraz mamy zaoranie instytucji RPO, jak nie próbą umieszczenia w Trybunale Konstytucyjnym obecnego rzecznika, to nominacją partyjnego kolegi - mówiła Hanna Gill-Piątek.

Piotr Wawrzyk Piotr Wawrzyk przekonuje, że będzie apolitycznym RPO. "Jestem bezpartyjny"

Zobacz wideo Rudzińska-Bluszcz: Zadaniem organów państwa powinno być tonowanie nastrojów społecznych
Więcej o: