Bix Aliu będzie tymczasowym ambasadorem USA w Polsce, zastąpił Mosbacher. "Polska jest mi bliska"

Bix Aliu zastąpił Georgette Mosbacher na stanowisku ambasadora USA w Polsce. Będzie pełnił tę funkcję do momentu nominacji i przyjazdu nowego ambasadora. - Polska jest szczególnie bliska mojemu sercu. 15 lat temu, na początku mojej kariery, przyjechałem tutaj pierwszy raz. Już wtedy wiedziałem, że wrócę - mówi dyplomata.
Zobacz wideo Wszystkie pieniądze Donalda Trumpa. Uderzenie w "Trump brand" nie będzie wcale najgorsze [OKO NA ŚWIAT]

Bix Aliu został tymczasowym ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce. Objął to stanowisku po tym, jak ustąpiła z niego Georgette Mosbacher, która zakończyła swoją misję nad Wisłą 20 stycznia, w ostatnim dniu prezydentury Donalda Trumpa. Bix Aliu będzie pełnić funkcję ambasadora USA w Polsce do czasu nominacji i przyjazdu nowego ambasadora (nie sprecyzowano, kiedy dokładnie to nastąpi).

Ambasada USA w Warszawie opublikowała w mediach społecznościowych nagranie, w którym Bix Aliu informuje o objęciu nowego stanowiska. 

Polska jest szczególnie bliska mojemu sercu. 15 lat temu, na początku mojej kariery, przyjechałem tutaj pierwszy raz. Już wtedy wiedziałem, że wrócę

- powiedział Bix Aliu po polsku.

Bix Aliu: Polska i USA wspólnie mogą osiągnąć jeszcze więcej niż do tej pory

Dyplomata wyjaśnił, że pełnił niegdyś funkcję Konsula Generalnego USA w Krakowie, a w 2019 roku przyjechał do Warszawy jako Zastępca Szefa Misji i był prawą ręką ambasador Georgette Mosbacher. Podczas współpracy z nią pracował m.in. przy projekcie zniesienia wiz dla Polaków. 

- Polska i USA wspólnie mogą osiągnąć jeszcze więcej niż do tej pory. Razem jesteśmy silniejsi, co dzisiaj jest szczególnie ważne. Polacy to niesamowity naród. Historia tak wiele razy wystawiła go na próbę, ale Polacy nigdy się nie poddali i nie stracili nadziei - powiedział Bix Aliu.

Tymczasowy ambasador USA w Polsce zapewnił, że z Polską łączy go szczególna więź, która przekłada się na jego codzienne zaangażowanie na rzecz relacji obu państw. 

- Wiele jeszcze przed nami - powiedział Aliu na zakończenie swojej przemowy. 

Więcej o: