Szef klubu PiS w sejmiku dolnośląskim zwolniony z aresztu. "Awantura miała charakter incydentalny"

Szef klubu PiS w sejmiku dolnośląskim Jacek Baczyński został zwolniony z aresztu. Samorządowiec spędził za kratami jedną noc. Został zatrzymany w związku ze zgłoszeniem dotyczącym znęcania się nad rodziną. Radny został w czwartek zawieszony w prawach członka PiS.

Jacek Baczyński, który jest szefem klubu PiS w sejmiku dolnośląskim, został aresztowany we wtorek 19 stycznia. Zatrzymanie miało związek z awanturą, która miała mieć miejsce w jego domu w Legnicy. Na miejsce zdarzenia przyjechali policjanci, którzy otrzymali zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

- 36-latek miał stosować przemoc fizyczną i psychiczną nad członkami swojej rodziny. Na miejscu policjanci wdrożyli procedurę niebieskiej karty, a mężczyzna został prewencyjnie zatrzymany i doprowadzony do policyjnego aresztu - w rozmowie z Onetem powiedziała Anna Grześków z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy.

Szef klubu PiS w sejmiku dolnośląskim zatrzymany za przemoc domową. Zawieszony decyzją KaczyńskiegoLegnica. Szef klubu PiS zatrzymany. Zawieszony decyzją Kaczyńskiego

Radny PiS wyszedł z aresztu. Poszkodowana nie złożyła zawiadomienia 

Jacek Baczyński spędził w areszcie jedną noc. Został zwolniony we środę 20 stycznia w godzinach popołudniowych. Poszkodowana kobieta nie zdecydowała się na złożenie zawiadomienia o znęcaniu się, dlatego samorządowiec został wypuszczony na wolność. Policja stwierdziła, że "awantura miała charakter incydentalny".

- W związku z tym, że została wdrożona procedura niebieskiej karty, dzielnicowy będzie sprawował nadzór nad tą rodziną.  O tym, czy procedura niebieskiej karty zostanie zakończona, zadecyduje zespół interdyscyplinarny - wyjaśniła Grześków.

Po tym, jak media obiegła informacja o aresztowaniu Jacka Baczyńskiego, prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu go w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości. Szef komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski poinformował, że sprawą Baczyńskiego zajmie się rzecznik dyscypliny partyjnej.

Zobacz wideo Co robić, gdy jesteś świadkiem przemocy wobec dzieci?

Niebieska Karta to procedura opracowana przez Komendę Główną Policji i Komendę Stołeczną Policji przy współpracy z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Niebieska karta składa się z dwóch części, które mają funkcjonariusze Policji podczas interwencji dotyczącej przemocy domowej:

  • karta A, w której dokumentuje się zgłoszoną sytuację i co zastano na miejscu, a także jakie działania podjęto;
  • karta B opisuje najważniejsze przestępstwa związane z przemocą domową oraz dane teleadresowe instytucji i organizacji pozarządowych, do których ofiara może się zwracać o pomoc.
Więcej o: