Kary dla uczestników mszy w intencji Jadwigi Kaczyńskiej? Sanepid: Na decyzję mamy 14 dni

Forum Unia Młodych zwróciło się do sanepidu w Starachowicach z wnioskiem o ukaranie uczestników mszy w intencji Jadwigi Kaczyńskiej. Działacze twierdzą, że podczas nabożeństwa łamano obostrzenia epidemiczne. Sanepid odpowiada, że na podjęcie ewentualnych decyzji ma dwa tygodnie.

Pismo do Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Starachowicach trafiło w sobotę. Unia Młodych przypomina, że w uroczystości wzięli udział m.in. politycy Prawa i Sprawiedliwości - Jarosław Kaczyński oraz posłowie Krzysztof Lipiec i Anna Krupka. 

Jarosław KaczyńskiKaczyński przemówił w kościele po mszy w rocznicę śmierci matki

Zobacz wideo Rząd zmienia kolejność szczepień. Chodzi o pacjentów z chorobami przewlekłymi

Według Unii Młodych na mszy nie były przestrzegane zasady dystansu społecznego oraz zasłaniania ust i nosa. Na zdjęciach widać, że maski nie nosił m.in. Jarosław Kaczyński.

Msza w intencji Jadwigi Kaczyńskiej. Będą kary dla polityków? "Mamy 14 dni"

Organizacja młodych działaczy poinformowała, że ze względu na ochronę zdrowia i życia ludzkiego, ważny interes społeczny w postaci ochrony osób postronnych oraz konstytucyjną zasadę równości wobec prawa, złożyła wniosek do sanepidu o ukaranie osób, które brały udział w nabożeństwie i nie stosowały się do obostrzeń sanitarnych. 

Jak podaje Onet, sanepid nie podjął decyzji o nałożeniu ewentualnej kary na uczestników lub organizatora wydarzenia. - Mamy na to 14 dni, zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego. Wszystko jest rozpatrywane przez naszych radców prawnych. Myślę, że pod koniec przyszłego tygodnia ta decyzja zostanie podjęta - poinformowała w Onecie Ewa Dróżdż, szefowa starachowickiego sanepidu.

Limit w kościołach wynosi jedną osobę na 15 mkw., przy czym wierni muszą zachować odległość nie mniejszą niż 1,5 m. Za złamanie restrykcji może grozić nawet 30 tys. zł grzywny.

Więcej o: