- Dzieci są narażone na niesamowite ryzyka, ataki, hejt, nienawiść. Poprzez to dochodzi do działań autodestrukcyjnych, wielu problemów psychiatrycznych. Dzieci poddawane są też nadmiernej presji. Musimy wyciągnąć do dzieci i młodzieży jak najczulszą, jak najbardziej przyjazną dłoń - powiedział Mateusz Morawiecki.
Premier podkreślił, że problemy dzieci i młodzieży są wyjątkowo widoczne w czasie pandemii. Szef rządu podczas konferencji poinformował o planach w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży. Jak powiedział, na "poprawę infrastruktury poprzez remonty i unowocześnienie placówek" rząd przeznaczy ok. 120 mln zł. - Zadanie drugie to uruchomienie bezpłatnej, całodobowej infolinii, w tym poprzez czas, poprzez e-mail. Chcemy udostępnić wszystkie możliwe kanały komunikacji - podkreślił.
Dalej Morawiecki zapowiedział "zwiększenie dostępności świadczeń" oraz uruchomienie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych. - To wszystko oznacza inwestycje w wysokości powyżej 220 mln zł i w najbliższym czasie zaczniemy realizować te inwestycje we wszystkich ośrodkach - zapewnił.
- Nie ma dzisiaj ważniejszej sprawy niż troska o los dzieci i młodzieży, systemowa poprawa całego obszaru związanego z poradnictwem, zwiększenie dostępności psychoterapeutów jest dla nas nie tylko zadaniem numer jeden, ale też moralny obowiązek. To jeden z naszych z najważniejszych priorytetów w najbliższych tygodniach i miesiącach - mówił premier.
Adam Niedzielski tłumaczył, że proces rozpoczęty w 2018 zakłada "kompleksową przebudowę psychiatrii dziecięcej". - Odejście od bardzo zużytego modelu psychiatrii opartej na oddziałach szpitalnych w kierunku psychiatrii środowiskowej, którą aktywnie budujemy do początku roku 2020. To, co dzisiaj robimy, to przyspieszenie w tym procesie - powiedział. - Pandemia jest okazją do tego, by przyspieszyć pewne działa, bo niestety przez pół roku miedzy kwietniem a wrześniem musieliśmy przynajmniej zatrzymać ten proces konkursów na zespoły z poziomu pierwszego - dodał. Jak stwierdził, "w perspektywie roku będziemy w zupełnie innym świecie w psychiatrii dziecięcej". - Gdzie każda młoda osoba, każdy rodzic będzie wiedział, że w każdym powiecie może zgłosić się do lokalnego ośrodka ze swoimi problemami lub problemami swoich dzieci - zapewnił.
Minister zdrowia poinformował, że część wydatków - np. terapia uzależnień - będzie pochodziła z tzw. funduszu covidowego.