Na posiedzeniu sejmowej Komisji sprawiedliwości i praw człowieka Piotr Wawrzyk był pytany przez posłów m.in. jego związki z Prawem i Sprawiedliwością. Kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich przekonywał, że jako RPO będzie apolityczny. - Zacznę od przytoczenia kilku faktów, żeby nie być gołosłownym - mówił Wawrzyk. - Do tej pory byłem członkiem dwóch partii politycznych, byłem członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej na początku lat 90. i w pierwszych latach obecnego tysiąclecia członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego. W tej chwili jestem bezpartyjny, niezależnie od tego, co państwo przeczytacie, to myślę, że jestem osobą najlepiej zorientowaną. Nie zmienia to faktu, że jestem posłem Prawa i Sprawiedliwości, ministrem rządu - podkreślił wiceminister spraw zagranicznych.
Następnie Wawrzyk wymienił kraje, gdzie według niego na urząd RPO lub jego odpowiednik wybierani są byli politycy. Wskazał m.in. Francję, Austrię i Czechy.
- Ubiegam się o stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, więc lojalność może być ograniczona tylko do obywateli. Obywatele będą tymi, których reprezentuje, których interesów będę chronił, również występując wobec organów władzy publicznej, także przed sądami - powiedział polityk. - Najważniejsze jest to, żeby rzecznik w swojej działalności potrafił zachować apolityczność, prawa obywatelskie nie mogą mieć barw politycznych - podkreślił.
We wtorek sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Piotra Wawrzyka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Został zgłoszony przez klub Prawa i Sprawiedliwości. Poseł PiS jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem habilitowanym w zakresie nauk społecznych, posłem PiS i wiceministrem spraw zagranicznych.
Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Joanna Borowiak - prezentując kandydata - mówiła, że Wawrzyk ma kwalifikacje i doświadczenie, które pozwolą mu dobrze sprawować urząd rzecznika praw obywatelskich. Podkreśliła, że kandydat w pracy naukowej i zawodowej od lat zajmuje się zagadnieniami ochrony praw obywatelskich, ochrony praw ofiar przestępstw i przestrzeganiem Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Dodała, że jest autorem kilkudziesięciu publikacji z tego zakresu. Joanna Borowiak stwierdziła, że Piotr Wawrzyk jest gwarantem realizacji zadań ustawowych, jakie stoją przed Rzecznikiem Praw Obywatelskich.
Negatywną rekomendację komisji uzyskały natomiast kandydatury zgłoszonej przez Koalicję Obywatelską i Lewicę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz oraz Roberta Gwiazdowskiego popieranego przez Konfederację i Polskie Stronnictwo Ludowe.
Rzecznika Praw Obywatelskich wybiera Sejm za zgodą Senatu. Na początku września wygasła pięcioletnia kadencja RPO Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich będzie on pełnił urząd do czasu wyboru następcy.