W ubiegłym tygodniu Senat uchwalił poprawki do ustawy budżetowej na 2021 r. W tej oznaczonej numerem 18. przewidziano m.in. utworzenie rezerwy celowej w wysokości 80 mln zł, przeznaczonej na wsparcie psychiatrii dziecięcej.
We wtorek nad zmianami w ustawie zaproponowanymi przez senatorów pochyliła się sejmowa Komisja Finansów Publicznych, która w głosowaniu wyraziła negatywną opinię wobec poprawki nr 18. Za propozycją senatorów zagłosowało 19 członków komisji. 24 posłów było przeciw. Na posiedzeniu poprawka uzyskała też negatywną opinię rządu.
Ustawą budżetową i poprawkami zaopiniowanymi przez komisję zajmie się wkrótce Sejm. Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o uchwale Senatu zaplanowano na 20 stycznia.
"Posłowie PiS w tej chwili odrzucili na komisji finansów poprawkę Senatu, przeznaczającą 80 mln zł na psychiatrię dziecięcą! [...] Chcecie pomóc, czy nie chcecie?" - napisała na Twitterze posłanka KO i członkini komisji Marta Golbik, oznaczając w swoim wpisie senatora PiS Stanisława Karczewskiego oraz szefa KPRM Michała Dworczyka.
W ubiegły wtorek senatorowie przyjęli poprawkę, w której zdecydowano się przesunąć 2 mld złotych ze wsparcia na media publiczne na system ochrony zdrowia. W głosowaniu przeszła także wspomniana propozycja przyznania 80 mln złotych na psychiatrię dziecięcą. Za poprawką nr 18 zagłosowało wówczas 43 senatorów Koalicji Obywatelskiej, trzech senatorów PSL, dwóch senatorów Lewicy i czterech senatorów niezrzeszonych, czyli cała opozycja. Przeciw zagłosowali wszyscy senatorowie z PiS (głosu nie oddała tylko Alicja Zając).
Przeciwko poprawce zagłosowało siedmiu senatorów PiS, którzy mają wykształcenie medyczne. Byli to Stanisław Karczewski, Waldemar Kraska, Grzegorz Czelej, Bogusława Orzechowska, Dorota Czudowska, Margareta Budner i Rafał Ślusarz.
Szef KPRM Michał Dworczyk, pytany w Wirtualnej Polsce o głosowanie w Senacie, zapowiedział, że w środę premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawią program wsparcia psychiatrii dziecięcej.
- W tej chwili mogę potwierdzić, że [...] pan premier będzie prezentował ten ważny program, za którym idą konkretne środki finansowe. Natomiast o szczegółach będzie mówił jutro premier Mateusz Morawiecki i minister Adam Niedzielski - powiedział Dworczyk.
We wrześniu 2020 roku Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport, w którym wykazała, że system lecznictwa psychiatrycznego dzieci i młodzieży wymaga pilnych zmian. Z kontroli wynika, że w pięciu województwach nie funkcjonował żaden oddział psychiatryczny dla małoletnich, które musiały trafiać na oddziały dla dorosłych.
W Polsce dziewięć proc. dzieci i młodzieży do 18. roku życia, czyli około 630 tys., wymaga wsparcia lecznictwa psychiatrycznego i psychologicznego. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że samobójstwa są drugą co do częstości przyczyną zgonów nastolatków w Europie. Liczba prób samobójczych rośnie z roku na rok. W latach 2017-2019 roku samobójstwo próbowało popełnić 1 987 dzieci w wieku 7-18 lat, z czego 250 prób zakończyło się zgonem.