Duda tłumaczy, dlaczego nie "załatwił" szczepionek od Trumpa. "Zdecydowaliśmy się na inne rozwiązanie"

- Dziś oczywiście pojawiają się pretensje o to, dlaczego Andrzej Duda nie załatwił szczepionek od prezydenta Trumpa. Właśnie dlatego, że zdecydowaliśmy się na inny system. Wówczas [w trakcie wizyty w USA - red.] decyzja nie została jeszcze podjęta, ale ostatecznie zdecydowaliśmy na rozwiązanie europejskie - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas transmitowanej w internecie i telewizji sesji Q&A.

We wtorek prezydent Andrzej Duda, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk oraz minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiadali na pytania internautów o Narodowy Program Szczepień. Dworczyk przypomniał m.in. o tym, że kwestia zakupu i dostaw szczepionek została uregulowana na poziomie europejskim, a umowę z firmami Pfizer i Moderna podpisała Komisja Europejska. 

Duda o "załatwieniu" szczepionek z USA: Zdecydowaliśmy się na rozwiązanie europejskie

Głos w sprawie obranego przez Unię Europejską - a więc i Polskę - modelu dostaw szczepionek postanowił zabrać również prezydent. Duda wspomniał w tym kontekście o swojej ostatniej wizycie w Stanach Zjednoczonych, do której doszło pod koniec czerwca 2020 r. Duda na wspólnej konferencji z Donaldem Trumpem wyraził przekonanie, że w związku z udziałem polskich naukowców w amerykańskich badaniach nad szczepionką, ta trafi do Polski "jak najszybciej".

- W mediach i internecie pojawiają się zarzuty, że podczas wizyty w Waszyngtonie rozmawiałem z prezydentem Donaldem Trumpem, a później mówiłem, że Polska, jeśli szczepionka zostanie wynaleziona przez firmy amerykańskie, będzie mogła w pierwszej kolejności na tym skorzystać - rozpoczął Duda.

- Firma Pfizer jest firmą amerykańską. Dziś oczywiście pojawiają się pretensje o to, dlaczego Andrzej Duda nie załatwił szczepionek od prezydenta Trumpa. Właśnie dlatego, że zdecydowaliśmy się na inny system. Wówczas [w trakcie wizyty w USA - red.] decyzja nie została jeszcze podjęta, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się na rozwiązanie europejskie, polegające na tym, że ze wszystkimi państwami UE będziemy wspólnie i solidarnie zaopatrywać się w szczepionki. Stąd taka, a nie inna strategia - przekonywał prezydent. Przekonywał też, wskazując na przykład Kanady, że obecny problem z dostawami szczepionek nie dotyczy jedynie Europy i ma charakter globalny.

Trump i Duda składali obietnice ws. szczepionek tuż przed wyborami prezydenckimi w Polsce 

Przypomnijmy, że Duda spotkał się z Trumpem na kilka dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich w Polsce. 

Podczas konferencji w Waszyngtonie obu przywódców zapytano, czy Polska ma szansę na wzięcie udziału w opracowywaniu szczepionki na koronawirusa, a co za tym idzie - na uzyskanie do niej szybszego dostępu. - Pracujemy bardzo mocno nad jednym i drugim, znajdujemy świetne odpowiedzi. Myślę, że czeka nas bardzo fajna i piękna niespodzianka, szybciej niż mogliście się państwo spodziewać [...]. Polska będzie angażowana zarówno z punktu widzenia pomocy, jak i z punktu widzenia opieki nad Polakami, kiedy już będziemy mieli tę szczepionkę - poinformował Trump.

Polski prezydent oznajmił z kolei, że w procedurze wynalezienia szczepionki będą również brać udział polscy naukowcy.

- W oczywisty sposób zakładam, że biorąc udział w pracach badawczych i tym samym będąc współtwórcami tych szczepionek, Polacy będą mogli liczyć na to, że będą one dostępne dla Polaków jak najwcześniej - powiedział Duda.

Więcej o: