PiS w ciągu pięciu lat podwoił liczbę członków, jest ich już 45 tysięcy. "Cieszy nas ten przyrost"

W ciągu pięciu liczba liczba członków Prawa i Sprawiedliwości uległa podwojeniu. Przez rok partii przybyło 5 tys. kolejnych działaczy. Największą partią pozostaje jednak Polskie Stronnictwo Ludowe.

Liczebność partii sprawdziła Interia. Jak podaje portal, łącznie co najmniej 200 tys. Polaków należy do partii politycznych. Na początku 2021 r. PiS miało 45 tys. członków, co oznacza w ciągu roku przybyło tam 5 tys. działaczy. Polsat News z kolei podaje, że od 2015 roku liczba członków PiS się podwoiła. - Patrząc przez pryzmat innych dużych partii w Europie, np. CDU liczącej ponad pół miliona członków czy Torysów mającej blisko 160 tys. działaczy, to oczywiście stosunkowo niedużo - mówił w Interii Krzysztof Sobolewski, szef Komitetu Wykonawczego PiS. W rozmowie z PAP dodał: -  Oczywiście cieszy nas ten przyrost i spodziewamy się dalszego zwiększania liczby członków PiS.

Do PiS w rok zapisało się 5 tys. osób. PSL wciąż największe

Jak zauważa Interia, do partii Jarosława Kaczyńskiego nie jest łatwo się zapisać, bo trzeba mieć rekomendacje dwóch innych członków. W 2020 r. PiS straciło ok. 200 członków - zostali usunięci lub sami odeszli.

Zobacz wideo Jak Emilewicz zareagowała, gdy spytaliśmy ją o obchodzących obostrzenia związane z hotelami i stokami narciarskimi? (Wypowiedż z 17.12)

Do Platformy Obywatelskiej należy ponad 33 tys. osób - są to zarówno aktywni działacza, jak i tzw. "członkowie wspierający", którzy nie opłacają składek. Największą partią pozostaje Polskie Stronnictwo Ludowe. Według danych sprzed pięciu lat do PSL należy ponad 100 tys. osób. Partia nie ma bieżących danych, ale rzecznik PSL Miłosz Motyka przekonuje, że obecnie liczba jest podobna.

Ok. 30 tys. członków liczy Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Więcej o: