Zabójstwo Pawła Adamowicza. Prokuratura: Biegli mają wydać opinię o Stefanie W. w ciągu 30 dni

"Śledztwo w sprawie zabójstwa Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku, jest w końcowym, ale decydującym etapie" - poinformowała w komunikacie Prokuratura Krajowa. Jak zaznaczono, powołany na początku stycznia trzeci już zespół biegłych psychiatrów ma zakończyć prace w ciągu 30 dni.

"Na początku stycznia 2021 roku prokuratura powołała zespół biegłych psychiatrów w celu wyjaśnienia rozbieżności między dwiema uzyskanymi już opiniami biegłych na ten temat. Sprzeczność dotyczy zdolności podejrzanego do poniesienia odpowiedzialności karnej, a więc kluczowej kwestii dla sposobu zakończenia śledztwa" - czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej. 

Zobacz wideo Dulkiewicz o dziedzictwie Adamowicza: To jest też moje marzenie, żebyśmy umieli być wspólnotą

Zamach na Pawła Adamowicza. Biegli powołani przez prokuraturę mają wydać opinię w ciągu 30 dni

Jak wyjaśniono, w pierwszej opinii z października 2019 r. biegli psychiatrzy, po przeprowadzeniu kilkutygodniowej obserwacji sądowo-psychiatrycznej, stwierdzili niepoczytalność podejrzanego Stefana W. Mogła ona stanowić podstawę do umorzenia śledztwa, dlatego "w celu rozwiania wszelkich wątpliwości i skrupulatnego wyjaśnienia kwestii poczytalności podejrzanego" śledczy z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku powołali kolejny zespół biegłych. 

"W drugiej opinii wydanej przez psychiatrów w sierpniu 2020 roku, jedynie na podstawie jednorazowych badań oraz analizy dokumentacji medycznej i akt sprawy, niepoprzedzonej jednak obserwacją sądowo-psychiatryczną, biegli stwierdzili ograniczoną poczytalność u podejrzanego. Wnioski opinii wskazywały, że podejrzany może odpowiadać za zabójstwo przed sądem" - tłumaczy Prokuratura Krajowa. 

Z powodu rozbieżności w opiniach prokurator uzyskał w grudniu 2020 r. uzupełniającą opinię biegłych psychiatrów, jednak i ona nie pozwoliła na "usunięcie wątpliwości co do stanu psychicznego podejrzanego". To zmusiło śledczych do powołania kolejnego zespołu biegłych psychiatrów, którym prokurator wyznaczył 30 dni na wydanie opinii.

"W takiej sytuacji przepisy Kodeksu postępowania karnego  nie pozostawiają prokuratorowi wyboru i obligują go do powołania innych biegłych, co też prokurator uczynił. W świetle tych faktów doniesienia medialne, że prokuratura nie dąży do wyjaśnienia tej sprawy, są bezpodstawne, zaś zarzuty formułowane w mediach mają charakter pozaprocesowy" - podkreśliła w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Śledztwo ws. zabójstwa Pawła Adamowicza trwa od dwóch lat. Apel do prokuratury podpisało 16 tys. osób

13 stycznia 2021 roku minęły dwa lata od zamachu na Pawła Adamowicza. Tego dnia, podczas 27. finału WOŚP, 27-letni Stefan W. wbiegł na scenę i zaatakował nożem prezydenta GdańskaPolityk zmarł dzień później w szpitalu.

Tysiące osób zgromadzonych na Targu Węglowym widziało atak. Ponadto, zamach został nagrany przez wiele kamer telewizyjnych. Prokuratura postawiła zarzuty zamachowcowi, jednak do sądu wciąż nie wpłynął akt oskarżenia.

Na stronie petycjeonline.pl wystosowano apel, który ma na celu przyspieszenie procesu zabójcy prezydenta Gdańska. Podpisało go już ponad 16 tys. osób. 

"Nie ma żadnych wątpliwości, kto dopuścił się zbrodni, kiedy i w jakim miejscu. Sprawca publicznie ujawnił motywacje [...]. Jesteśmy zaniepokojeni kolejnymi decyzjami śledczych, które opóźniają osądzenie sprawcy. Uważamy, że sprawa Stefana W. powinna zostać już skierowana do niezawisłego sądu, który w przypadku ewentualnych wątpliwości, może sam uzupełnić materiał dowodowy, również w zakresie niezbędnym do oceny stanu psychicznego sprawcy" - napisali autorzy apelu.

Paweł Adamowicz Apel o przyspieszenie procesu zabójcy Pawła Adamowicza

W sprawie przedłużającego się śledztwa prokuratury zainterweniowano również w Senacie. Grupa 51 senatorów skierowała do Zbigniewa Ziobry łącznie dziesięć pytań. Chcą wiedzieć m.in., czy decyzja o powołaniu nowych biegłych w śledztwie dotyczącym śmierci Pawła Adamowicza została podjęta przez gdańską prokuraturę okręgową, czy raczej Prokuraturę Regionalną lub Prokuraturę Krajową. Senatorowie dopytują również, czy Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski zapoznawał się z aktami śledztwa i czy wydawał jakiekolwiek polecenia w tej sprawie.

Tomasz Grodzki Pismo do Ziobry ws. śledztwa dot. Adamowicza. "Dzieją się dziwne rzeczy"

Oświadczenie wydał też Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Zaapelował w nim o jak najszybsze doprowadzenie sprawy zabójstwa Pawła Adamowicza do etapu sądowego. "Obserwujemy opieszałość w zakresie wyjaśnienia okoliczności zabójstwa" - wskazał.

Więcej o: