Marek Ast: Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu Sejm wybierze Rzecznika Praw Obywatelskich

- Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu Sejm ma wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich - przekazał Marek Ast. Posłowie będą wybierać spośród trzech kandydatów: Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, Piotra Wawrzyka i Roberta Gwiazdowskiego.

Przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Marek Ast z PiS powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że najprawdopodobniej na posiedzeniu w przyszłym tygodniu Sejm wybierze Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydatami na RPO są: zgłoszony przez PiS wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, rekomendowana przez KO i Lewicę Zuzanna Rudzińska-Bluszcz oraz popierany przez PSL i Konfederację Robert Gwiazdowski.

Zobacz wideo Kto zostanie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich?

Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Adam BodnarWawrzyk kandydatem PiS na urząd RPO. Jest komentarz Bodnara

Komisja sejmowa po raz kolejny zajmie się kandydaturą na Rzecznika Praw Obywatelskich

W najbliższy wtorek 19 stycznia kandydatów na RPO zaopiniuje sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Zdaniem jej przewodniczącego Marka Asta z PiS, największe szanse na pozytywną rekomendację ma Piotr Wawrzyk. 

Rzecznika Praw Obywatelskich wybiera Sejm za zgodą Senatu. Na początku września wygasła 5-letnia kadencja RPO Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich będzie on pełnił urząd do czasu wyboru następcy.

Zuzanna Rudzińska-BluszczRudzińska-Bluszcz o kandydacie na RPO: Zastanawiam się, czy kandydować

Kontrowersje wokół kandydatów na RPO

Piotr Wawrzyk  w wyborach parlamentarnych w 2019 roku został posłem IX kadencji z ramienia PiS, po czym powrócił do MSZ, gdzie do tej pory pełni funkcję wiceministra. Kandydatura Wawrzyka budzi kontrowersje, ponieważ jest on aktywnym politykiem.

9 września upłynęła pięcioletnia kadencja obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO Adam Bodnar będzie pełnił funkcję do czasu powołania następcy. Na to stanowisko dwukrotnie zgłaszana była Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jako kandydatka Lewicy i Koalicji Obywatelskiej, jednak Sejm odrzucił jej kandydaturę. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz będzie po raz trzeci kandydować na RPO. Z kolei, kandydatem PSL-u i Konfederacji jest Robert Gwiazdowski.

Więcej o: