Afera szczepionkowa. Ujawniono nagrania ze spotkania rektora WUM ze studentami

Do sieci trafiły nagrania z grudniowych spotkań rektora WUM ze studentami, na których prof. Zbigniew Gaciong mówi o procedurach dot. szczepień. - Pewnie trzeba będzie trzymać się hierarchii w kolejności szczepienia, wynikającej z prawdopodobieństwa ekspozycji - powiedział.

Spotkania online rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ze studentami odbyły się w grudniu, jeszcze przed rozpoczęciem akcji szczepień w Polsce. W ich trakcie prof. Zbigniew Gaciong powiedział, że należy trzymać się procedur i kolejności szczepień. Według krytyków rektora WUM nagrania pokazują, że przeprowadzając szczepienia na uczelni, rektor nie stosował się nawet do własnych słów.

Nagranie rektora WUM ze spotkania ze studentami. "Pewnie trzeba będzie trzymać się hierarchii"

- Szykujemy się do organizacji dużej akcji szczepień. Zadaniem naszym jest ustanowienie rekordu Guinnessa w liczbie osób zaszczepionych - powiedział prof. Zbigniew Gaciong podczas spotkania ze studentami, które odbyło się 11 grudnia 2020 r.

Kinga Duda Kinga Duda nie doradza już prezydentowi

Na kolejnym spotkaniu, tym razem 23 grudnia, tłumaczył, że uczelni bardzo zależy na tym, aby akcja szczepień była powszechna i "objęła wszystkich pracowników naszych szpitali, także studentów".

Rektor WUM zaznaczał podczas spotkania, że należy szczepić zgodnie z procedurami. - Pewnie trzeba będzie trzymać się hierarchii w kolejności szczepienia, wynikającej z prawdopodobieństwa ekspozycji. Jeśli będziemy musieli wybrać, czy zaszczepić lekarza, który pracuje na oddziale covidowym, czy też studenta, to wybierzemy lekarza... bardzo przepraszam - zaznaczył prof. Gaciong.

Adam Niedzielski chce dymisji rektora WUM

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że oczekuje dymisji rektora WUM. Odniósł się również do wyników kontroli NFZ, przeprowadzonej na WUM w związku z doniesieniami o szczepieniach pacjentów poza kolejnością. Minister podkreślił, że nie znaleziono dowodów na to, że uczelnia przeprowadzała akcję promocji szczepień, zaś osoby szczepione poza kolejnością były zgłaszane jako personel niemedyczny szpitala uniwersyteckiego.

Warszawski Uniwersytet Medyczny Afera szczepionkowa. RMF FM: WUM został poproszony o pomoc w zużyciu preparatów

Rektor WUM wydał we wtorek (12 stycznia) oświadczenie, w którym zapowiedział, że nie ustąpi ze stanowiska. Dodał, że kryzys wizerunkowy, z jakim zmaga się uczelnia, wynika nie tylko z błędów związanych z organizacją szczepień, ale także z "bezprecedensowym manipulowaniem opinią publiczną przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego".

Wiadomo, że szczepionki poza kolejnością przyjęli m.in. aktorzy Krystyna Janda, Maria Seweryn, Wiktor Zborowski, satyryk i reżyser Krzysztof Materna, piosenkarka Magda Umer, dyrektor programowy TVN Edward Miszczak, piosenkarz Michał Bajor, były kapitan SB a później zastępca gen. Marka Papały Roman Kurnik, gimnastyczka Mariola Bojarska-Ferenc, Zbigniew Grycan z żoną, Irena Eris i mężem, prezes sieci kawiarni i jego syn (nazwisk nie ujawniono), a także Leszek Miller i jego żona.

Zobacz wideo Minister zdrowia apeluje o odwołanie rektora WUM i wolontariat zaszczepionych poza kolejnością
Więcej o: