Senatorowie pisz do Ziobry ws. ledztwa dotyczcego mierci Adamowicza. "Dziej si dziwne rzeczy"

Senatorowie opozycji domagaj si wyjanie od Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry w sprawie ledztwa dotyczcego zabjstwa prezydenta Gdaska Pawa Adamowicza. - Wszyscy to widzieli, sprawca jest znany, a przez 2 lata nie powsta nawet akt oskarenia. Dziwne rzeczy dziej si wok tej sprawy, tak jakby kto chcia ukry motywy tej zbrodni, ktre kieroway zamachowcem - mwi w rod marszaek Senatu Tomasz Grodzki.

Grupa 51 senatorów skierowała do Zbigniewa Ziobry łącznie dziesięć pytań. Chcą wiedzieć m.in., czy decyzja o powołaniu nowych biegłych w śledztwie dotyczącym śmierci Pawła Adamowicza została podjęta przez gdańską prokuratur, czy raczej Prokuraturę Regionalną lub Prokuraturę Krajową. Senatorowie dopytują również, czy Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski zapoznawał się z aktami śledztwa i czy wydawał jakiekolwiek polecenia w tej sprawie.

- Na scenie, na oczach kamer i ludzi został bestialsko zamordowany prezydent Gdaska pan Paweł Adamowicz. Wszyscy to widzieli, sprawca jest znany, a przez 2 lata nie powstał nawet akt oskarżenia. Dziwne rzeczy dzieją się wokół tej sprawy, tak jakby ktoś chciał ukryć motywy tej zbrodni, które kierowały zamachowcem - mówił w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Senator KO Marcin Bosacki stwierdził, że "głównym powodem przedłużania śledztwa są trudności w ustaleniu, czy przebywający obecnie w areszcie podejrzany Stefan W. opuszczając przed zabójstwem zakład karny, był osobą chorą psychicznie".

- Prokuratura poprosiła już o trzecią opinię w tej sprawie, cała rzecz trwa już 2 lata. W dodatku miesiąc temu doszło do interesującej, ale też niepokojącej sytuacji, w której pierwszy zespół biegłych podtrzymał swoją opinię, iż Stefan W. nie był w pełni świadom swoich czynów dwa lata temu. Była to sprzeczna opinia z opinią drugiego zespołu biegłych wydana w ciągu 24 godzin. Jak to możliwe? - mówił Bosacki.

Paweł AdamowiczApel o przyspieszenie procesu zabójcy Pawła Adamowicza

"Sprawa jest przeciągana"

Jak zwrócił uwagę Tomasz Grodzki, kilkusetstronicowa opinia wydana przez zespół biegłych pod przewodnictwem prof. Janusza Heitzmana "jednoznacznie mówi, że Stefan W. może być sądzony". - Tę opinię podważyli w ciągu 24 godzin biegli krakowscy, którzy wydali opinię na kilku stronach - dodał Grodzki.

- Proszę mi wierzyć, to nie jest normalna praktyka biegłych sądowych. Wiem coś o tym, funkcję tę pełniłem kilkanaście lat - zaznaczył marszałek na konferencji prasowej.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zginął w wyniku zamachu 14 stycznia 2019 r.Zabójstwo Pawła Adamowicza. Już trzeci zespół biegłych zbada Stefana W.

- Wyraźne jest przeciąganie sprawy. Ta sprawa była już zakończona, bo sprawca zapoznawał się z aktami, a to już jest w zasadzie końcówka procedury prokuratorskiej, potem jest tylko sformułowanie i wysłanie aktu oskarżenia do sądu - mówił z kolei wicemarszałek Bogdan Borusewicz.

- Mam podejrzenie, że prokuratura chce ukryć niewygodne fakty, chce ukryć, dlaczego ta zbrodnia została popełniona, chce ukryć motywy sprawcy. Te motywy zostały wykrzyczane przed śmiertelnym uderzeniem nożem prezydenta Adamowicza. Chce też ukryć podżegającą rolę telewizji publicznej, która przez poprzednie 2 lata emitowała po 800-900 informacji atakujących Pawła Adamowicza i jego rodzinę - dodał.

Do ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza doszło 13 stycznia 2019 r. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Targu Węglowym. Samorządowiec został pchnięty nożem przez 27-letniego Stefana W. Prezydent miasta zmarł następnego dnia.

Zobacz wideo Dulkiewicz o dziedzictwie Adamowicza: To jest też moje marzenie, żebyśmy umieli być wspólnotą (wypowiedź z 2019 r.)