Senat głosował nad uchwałą solidarnościową z USA. Bosacki: Wszyscy senatorowie PiS przeciw

- Wszyscy senatorowie PiS zagłosowali przeciw tej uchwale, która wzywa także do zacieśnienia współpracy Polski ze Stanami Zjednoczonymi pod rządami nowej administracji amerykańskiej - poinformował senator Marcin Bosacki. Chodzi o uchwałę solidarnościową z USA po zamieszkach w Waszyngtonie.

- Przed chwilą głosowaliśmy w Senacie uchwałę solidarności z narodem amerykańskim po zamachu na procedury demokratyczne w Waszyngtonie, ataku na Kapitol sprzed tygodnia. Niestety, wszyscy senatorowie PiS zagłosowali przeciw tej uchwale, która wzywa także do zacieśnienia współpracy Polski ze Stanami Zjednoczonymi pod rządami nowej administracji amerykańskiej, która zostanie zaprzysiężona za tydzień - powiedział podczas konferencji prasowej senator Marcin Bosacki.

- Jest rzeczą bardzo smutną, że tam, gdzie chodzi o ataki na demokrację, ataki fizyczne, w których są ofiary, czy to chodzi o Polskę, czy Stany Zjednoczone, PiS nie jest w stanie jednoznacznie potępić tego typu aktów i wysnuć z nich właściwych wniosków dla dobra Rzeczypospolitej - podkreślił polityk.

Zamieszki w USA

Amerykański Kongres zebrał się w środę 6 stycznia, aby zatwierdzić wygraną Joe Bidena w wyborach prezydenckich. Obrady zostały przerwane, bo do Kapitolu wtargnęli zwolennicy Donalda Trumpa. Do "marszu" zachęcił ich sam prezydent USA. W wyniku zamieszek zmarło pięć osób, a 68 zostało aresztowanych. Politycy oskarżają Donalda Trumpa o to, że zwlekał z potępieniem działań protestujących, a nawet, że podżegał swoich zwolenników do agresji.

Do 21 stycznia, czyli do dnia po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta USA, w Waszyngtonie obowiązuje stan wyjątkowy. Donald Trump zapowiedział już, że nie weźmie udziału w inauguracji kadencji swojego następcy.

13 stycznia rano informowaliśmy na Gazeta.pl, że Izba Reprezentantów przyjęła rezolucję dotyczącą impeachmentu Donalda Trumpa. Wezwano w niej wiceprezydenta Mike'a Pence'a oraz innych członków gabinetu do zastosowania 25. poprawki do konstytucji w celu odsunięcia od władzy ustępującego prezydenta. W dokumencie zarzucono Trumpowi "podżeganie do powstania".

Mike Pence i Nancy PelosiUSA. Izba Reprezentantów przyjęła rezolucję ws. impeachmentu Trumpa

Zobacz wideo "Dla polskiego rządu pewna epoka wraz z Trumpem się kończy"
Więcej o: