Siedmiu lekarzy senatorów z PiS zagłosowało przeciw przekazaniu 80 mln na psychiatrię dziecięcą

We wtorek Senat zajął się głosowaniem nad ustawą budżetową na 2021 rok oraz debatą nad zgłoszonymi przez izbę poprawkami, których było ponad sto. Jedną z propozycji było przeznaczenie 80 mln złotych na psychiatrię dziecięcą. Senatorowie opozycji zagłosowali za, jednak projektowi sprzeciwili się politycy PiS.

Sprawa uwzględnienia psychiatrii dziecięcej w budżecie na 2021 rok pojawia się w mediach już od dłuższego czasu - podobnie jak dyskusja nad większym wsparciem na ochronę zdrowia. W poprawkach Senatu do projektu ustawy znalazły się między innymi zapisy dotyczące przekazania 2 mld złotych na onkologię czy 80 mln złotych na psychiatrię dziecięcą. Kwoty te wielokrotnie zestawiono, chociażby ze wsparciem, które rząd chce udzielić mediom publicznym - 2 mld złotych na TVP i Polskie Radio czy 60 mln złotych na wystawę w muzeum im. św. Jana Pawła II.

Senat przyjął ustawę budżetowąSenat przyjął poprawki do budżetu. Wykreślono 2 mld zł dla KRRiT

Senatorowie PiS odrzucili poprawki o wsparciu psychiatrii dziecięcej. Siedem z nich to lekarze

Senatorowie przyjęli poprawkę, w której zdecydowano się przesunąć 2 mld złotych ze wsparcia na media publiczne na system ochrony zdrowia. W głosowaniu przeszła także propozycja przyznania 80 mln złotych na psychiatrię dziecięcą. Za poprawką zagłosowało 43 senatorów Koalicji Obywatelskiej, trzech senatorów PSL, dwóch senatorów Lewicy i czterech senatorów niezrzeszonych, czyli cała opozycja. Przeciw zagłosowali wszyscy senatorowie z PiS (nie głosowała tylko Alicja Zając). Dalszym losem projektów zajmie się jednak Sejm, gdzie większość ma obóz Zjednoczonej Prawicy - poprawka Senatu może zostać więc jeszcze odrzucona.

Głosowanie w Senacie było komentowane na portalach społecznościowych. "Powiem Państwu coś, co wiele tłumaczy: przeciwko przyznaniu 80 mln zł na psychiatrię dziecięcą zagłosował nawet... wiceminister zdrowia (Waldemar Kraska - red.)" - napisał dziennikarz Onetu Janusz Schwertner.  Poza nim przeciwko zagłosowało także innych sześciu senatorów, którzy mają wykształcenie medyczne. Byli to Stanisław Karczewski, Grzegorz Czelej, Bogusława Oszechowska, Dorota Czudowska, Margareta Budner i Rafał Ślusarz.

Kontrola NIK: System lecznictwa psychiatrycznego dzieci i młodzieży wymaga pilnych zmian

We wrześniu 2020 roku Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport, w którym wykazała, że system lecznictwa psychiatrycznego dzieci i młodzieży wymaga pilnych zmian. Z kontroli wynika, że w pięciu województwach nie funkcjonował żaden oddział psychiatryczny dzieci dla małoletnich, które musiały trafiać na oddziały dla dorosłych.

W Polsce dziewięć proc. dzieci i młodzieży do 18. roku życia, czyli około 630 tys., wymaga wsparcia lecznictwa psychiatrycznego i psychologicznego. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że samobójstwa są drugą co do częstości przyczyną zgonów nastolatków w Europie. Liczba prób samobójczych rośnie z roku na rok. W latach 2017-2019 roku samobójstwo próbowało popełnić 1 987 dzieci w wieku 7-18 lat, z czego 250 prób zakończyło się zgonem.

System psychiatrii dziecięcej jest w coraz gorszym stanieSystem psychiatrii dziecięcej jest w coraz gorszym stanie

Według konsultanta krajowego w Polsce brakuje około 300 lekarzy tej specjalności. Problemem jest także brak miejsc szkoleniowych, nierównomierne rozmieszczenie psychiatrów i brak miejsc w istniejących placówkach. Powodem takiej sytuacji wg. NIK jest niewystarczające finansowanie świadczeń z NFZ.

Na zdrowie psychiczne dzieci i nastolatków wpływa także epidemia koronawirusa. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przeprowadziła badania, z których wynika, że w czasie wiosennego lockdownu w Polsce, aż jedna trzecia nastolatków oceniała swój stan psychiczny jako zły. W 2020 roku na Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 zadzwoniło więcej małoletnich, a konsultanci przeprowadzili aż o 44 proc. więcej interwencji wynikających z bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka.

Zobacz wideo Co robić, gdy jesteś świadkiem przemocy wobec dzieci?
Więcej o: