Senat poprawił budżet. "Zabrano" 2 mld zł KRRiT i przekazano je chorym. Dołożono na psychiatrię i in vitro

Senat przyjął ustawę budżetową na 2021 roku, zagłosowano też za ponad 100 poprawkami. Zdecydowano m.in. o przekazaniu dodatkowych 4 miliardów złotych dla medyków walczących z COVID-19 i o "odebraniu" 2 miliardów złotych przyznanych Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Teraz ustawa wróci do Sejmu, gdzie prawdopodobnie wróci do poprzedniego kształtu.

We wtorek w Senacie odbyło się głosowanie nad ustawą budżetową na 2021 roku - została ona przyjęta z poprawkami, które zgłoszono w poniedziałkowej debacie. Za było 98 senatorów, wstrzymało się dwóch, żaden nie był przeciw. Ustawa budżetowa na 2021 roku przygotowana przez rząd i uchwalona przez Sejm zakłada dochody na poziomie ponad 404 mld złotych i wydatki w wysokości blisko 487 mld złotych. Maksymalny deficyt budżetowy został ustalony na ponad 82 mld złotych.

Senat przegłosował poprawki do ustawy budżetowej. "Zabrano" 2 mld zł przeznaczone dla KRRiT

Wśród przyjętych przez Senat poprawek do ustawy budżetowej znalazł się m.in. zapis pozwalający na przekazanie 4 mld zł dla medyków walczących z pandemią koronawirusa (dla wszystkich, nie tylko skierowanych przez wojewodów, pracowników podmiotów leczniczych, wykonujących świadczenia zdrowotne osobom chorym na COVID-19) i 100 mln zł na program in vitro. Senatorowie opowiedzieli się też za przekazaniem 80 mln zł na psychiatrię dziecięcą oraz 60 mln zł na realizację programu "Senior plus". Wśród poprawek przegłosowano także przyznanie 120 mln zł na leczenie związane z powikłaniami po COVID-19, 30 mln zł na przeciwdziałanie dyskryminacji i przemocy, w tym przemocy w rodzinie czy 39 mln zł na program wymiany silników i przekładni głównych w śmigłowcach Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Senat chce też zwiększenia o 2,5 mld zł środków na podwyżki dla nauczycieli.

Dodatkowo Senat przyjął też poprawkę dotyczącą skreślenia przepisu przyznającego Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji obligacje Skarbu Państwa o wartości 1 mld 950 mln zł  - zdecydowano o przeznaczeniu tej kwoty na dofinansowanie leczenia chorób nowotworowych i układu sercowo-naczyniowego. Za "zabraniem" 2 mld zł KRRiT opowiedziało się 51 senatorów, przeciw było 49.

Klub PiS wnioskował o przyjęcie ustawy bez poprawek. Teraz ustawa budżetowa wróci do Sejmu, gdzie prawdopodobnie poprawki Senatu zostaną usunięte. 

Więcej o: