Joanna Lichocka nie chce, żeby samorządy wydawały "gazetki". "Trzeba to zmienić systemowo"

Joannie Lichockiej nie podoba się, że samorządy mają swoją prasę. Posłanka przyznała, że opowiada się za tym, by "ograniczyć samorządom wydawanie własnych gazetek". - Trzeba to zmienić systemowo, ponieważ wzmocnienie niezależnej prasy lokalnej jest potrzebne - powiedziała.

Joanna Lichocka w Trójce Polskiego Radia zachwalała przejęcie przez Orlen kilkudziesięciu lokalnych gazet i portali, należących do koncernu Polska Press. - Decyzję dotyczącą kupienia przez Orlen Polska Press należy traktować w kategoriach prowadzonych przedsięwzięć biznesowych Orlenu. Bardzo dobrze jest, że media regionalne zmieniają właściciela na polskiego właściciela. To epokowa w kontekście ostatnich dekad sprawa, że tak duży kawałek tego tortu medialnego wraca do polskiego właściciela - powiedziała posłanka PiS i członkini Rady Mediów Narodowych. 

Prowadzący audycję zacytował w rozmowę z Lichocką fragment stanowiska Stowarzyszenia Prasy Lokalnej na temat kupna Polski Press. Organizacja w swojej opinii zwróciła uwagę na kwestię prasy wydawanej przez samorządy. To zjawisko, jak pisało stowarzyszenie, prowadzi do "neutralizacji i stopniowej likwidacji mediów niezależnych". Według organizacji podobne nieprawidłowości mogą się pojawić po przejęciu mediów przez spółkę Skarbu Państwa.

Orlen to spółka prywatna, która za prywatne pieniądze realizuje zlecenia państwowe, np. kupuje gazety, chociaż nijak to się ma do strategii koncernu paliwowego - oburza się Krzysztof Skolimowski i wzywa indywidualnych akcjonariuszy Orlenu do reakcji. Opozycja przepytała Obajtka z przejęcia Polska Press przez Orlen

Joanna Lichocka chce ograniczyć samorządowcom wydawanie "gazetek"

- Jeśli chodzi o wydawanie lokalnej prasy przez samorządy, to w Polsce rzeczywiście mamy problem i ja też jestem jedną z tych osób w Prawie i Sprawiedliwości, która opowiada się za tym, żebyśmy znaleźli jakieś rozwiązanie, które ogranicza możliwość samorządom na wydawanie własnych gazetek - powiedziała Joanna Lichocka.

Zobacz wideo Wiceminister Soboń o kupnie Polska Press przez Orlen

- To w wielu miejscach powoduje, że prasa lokalna - prawdziwie niezależna od miejscowych włodarzy, od miejscowego układu rządzącego - upada, ponieważ burmistrz czy prezydent miasta inwestuje w jakąś swoją lokalną gazetę, samorządową, może wydawać na to środki publiczne, jakich żaden wydawca lokalny nie ma. Również jeśli chodzi o rynek reklam, może decydować, że te reklamy samorządowe, reklamy spółek komunalnych idą tylko do tego jednego tytułu. Trzeba to zmienić systemowo, ponieważ  wzmocnienie niezależnej prasy lokalnej jest potrzebne - oceniła posłanka.

Orlen przejmuje Polska Press

Na początku grudnia PKN Orlen ogłosił, że zamierza kupić od Verlagsgruppe Passau wydawnictwo Polska Press. Należy do niego 20 spośród 24 dzienników regionalnych oraz blisko stu dwudziestu tygodników lokalnych. PKN Orlen informuje, że dzięki tej transakcji uzyska dostęp do 17,4 miliona użytkowników internetu. Przejęcie przez Orlen mediów jest krytykowane przez opozycję i wielu komentatorów.

Daniel Obajtek, prezes PKN OrlenPiotr Kuczyński: Orlen zyskuje machinę propagandową

- Orlen zyskuje przede wszystkim machinę pr-owską. A będąc bardziej dokładnym, machinę propagandową. Od strony biznesowej trudno mi się wypowiedzieć, ponieważ nie znam wyników grupy Polska Press. Nie wiem, czy i jak dochodowy jest to interes. Powszechnie wiadomo, że prasa drukowana nie notuje zbyt dobrych wyników. Orlen jednak nie kupuje grupy Polska Press po to, by zrobić na niej dochodowy biznes. To posunięcie polityczno-propagandowe - komentował w rozmowie z Next.gazeta.pl ekonomista Piotr Kuczyński. 

Więcej o: