Niedzielski: Sytuacja epidemiczna w Polsce wydaje się być stabilna. Prof. Simon: Epidemia się szerzy

Gościem Łukasza Rogojsza w Porannej rozmowie Gazeta.pl jest prof. Krzysztof Simon, ordynator I Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Prof. Krzysztof Simon został zapytany o słowa Adama Niedzielskiego z poniedziałku, który podczas konferencji prasowej stwierdził, że sytuacja epidemiczna w Polsce jest w ostatnim czasie stabilna. - Trudno mi polemizować z opinią ministra Niedzielskiego. Niemniej epidemia jest, była i będzie. Epidemia się szerzy - powiedział członek rady medycznej powołanej przez premiera, specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych. Prof. Simon wspomniał m.in. o wzroście zakażeń, który jest spodziewany po okresie świąteczno-noworocznym. - Sytuacja jest stabilna, ale startujemy z wysokiego poziomu. Jak nagle dołoży pan 10 tys. zachorowań, to się skończy katastrofą i służba zdrowia wysiądzie - powiedział.

Pytany o sens wprowadzenia narodowej kwarantanny, prof. Simon przyznał, że był zwolennikiem jej wprowadzenia. - Nie wiem, czy narodowa kwarantanna zwiększyła wydolność systemu opieki. Mamy za to mniej przypadków. Bylem zwolennikiem jej wprowadzenia. Gdyby jej nie było, prawdopodobnie już byśmy się wyłożyli - powiedział prof. Krzysztof Simon, członek rady medycznej powołanej przez premiera, specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych.

***

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.

Jak działają szczepionki? Co znajduje się w ich składzie? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Czy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania

Produkcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?

Jak powstają szczepionki? Czym są stabilizatory i adiuwanty? [NAJWAŻNIEJSZE FAKTY]

Jak działają szczepionki? WHO w prostych słowach wyjaśnia mechanizm

Więcej o:

Polecane dla Ciebie