Beata Mazurek chce zna list zaszczepionych poza kolejnoci. "I tak wyjdzie, nie ma co zwleka"

Beata Mazurek domaga si, by Adam Niedzielski opublikowa list osb, ktre zaszczepiy si w placwce Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego poza kolejnoci. Ju wczeniej minister zdrowia tumaczy, e nie mona tego zrobi ze wzgldu na dane osobowe.

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl lub zadaj je na Facebooku. My zapytamy w Waszym imieniu eksperta. We wtorek gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl będzie prof. Krzysztof Simon.

Beata Mazurek zaapelowała, aby opublikować pełną listę osób spoza grupy zero, które już się zaszczepiły. Ze słów ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wynika, że tylko w placówce WUM chodzi o blisko 200 osób. - Wstępne ustalenia i wyniki, o których informowałem w zeszłym tygodniu na briefingu, potwierdziły się w ostatecznych ustaleniach, które kontrolerzy Narodowego Funduszu Zdrowia uczynili bezpośrednio w jednostce (...) Osoby, które zostały zaszczepione poza kolejnością, były zgłaszane jako personel niemedyczny szpitala uniwersyteckiego. Na 450 osób blisko połowa była spoza personelu medycznego, przy czym częściowo były to rodziny personelu - przekazał w poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Minister zdrowia na konferencji prasowejPo kontroli na WUM. Niedzielski z apelem do zaszczepionych o wolontariat

Mazurek chce wiedzieć, kto zaszczepił się poza kolejnością. "I tak wyjdzie"

"To ja zapytam kiedy poznamy pełną listę tych zaczepionych poza kolejnością i bez przyzwoitości? Panie Ministrze, to i tak wyjdzie, nie ma co zwlekać z jej ujawnieniem" - napisała na Twitterze Mazurek. 

Dane zaszczepionych osób nie mogą zostać opublikowane z prostej przyczyny - chodzi o dane osobowe. Już po wstępnych wynikach kontroli NFZ w WUM mówił o tym Niedzielski. - (...) Informacja o szczepieniu jest informacją medyczną na temat stanu zdrowia i nie mamy prawa ujawnić tych informacji - tłumaczył w Polsat News szef resortu zdrowia.

Wiadomo, że szczepionki poza kolejnością przyjęli m.in. aktorzy Krystyna Janda, Maria Seweryn, Wiktor Zborowski, satyryk i reżyser Krzysztof Materna, piosenkarka Magda Umer, dyrektor programowy TVN Edward Miszczak, piosenkarz Michał Bajor, były kapitan SB a później zastępca gen. Marka Papały Roman Kurnik, gimnastyczka Mariola Bojarska-Ferenc, Zbigniew Grycan z żoną, Irena Eris i mężem, prezes sieci kawiarni i jego syn (nazwisk nie ujawniono), a także Leszek Miller i jego żona. Poza kolejnością zaszczepili się również samorządowcy z Prawa i Sprawiedliwoci

Szczepienia populacyjne ma realizować także klinika na Pomorzanach w Szczecinie Także starostowie szczepili się poza kolejnością. Jeden usunięty z PiS