Jak wyglądałby Sejm, gdyby doszło do konsolidacji opozycji? [SONDAŻ]

Gdyby doszło do konsolidacji opozycji, PiS mogłoby liczyć na 32,7 proc. głosów, natomiast połączone PO, Nowoczesna i Lewica na 30,5 proc. Partia Szymona Hołowni oraz PSL uzyskałyby razem 14,5 proc. głosów.

Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej", na największe poparcie na początku nowego roku może liczyć Zjednoczona Prawica. Koalicję rządzącą popiera 33,2 proc. respondentów. Oddanie swojego głosu na Kolację Obywatelską deklaruje z kolei 20,6 proc. ankietowanych. Ruch Szymona Hołowni może liczyć na 12,6 proc. głosów, Lewica na 7,7 proc., Konfederacja - 6,4 proc., a Koalicja Polska-PSL na 5,2 proc. 14,3 proc. badanych nie wie, na którą partię zagłosować.

Sytuacja na scenie politycznej w momencie konsolidacji opozycji

Gdyby doszło do konsolidacji opozycji, Prawo i Sprawiedliwość wciąż miałoby największe poparcie - 32,7 proc. Zjednoczona opozycja - PO, Nowoczesna i Lewica - mogłyby razem liczyć na 30,5 proc. głosów. Blok Szymona Hołowni i PSL poparłoby wówczas 14,5 proc. osób, a Konfederację - 7,5 proc. W tym wariancie przybyłoby niezdecydowanych - 14,8 proc.

Wszystkie warianty są możliwe. Możliwy jest szeroki blok, ale najbardziej prawdopodobne jest powstanie bloku centrum PO–PSL z Szymonem Hołownią i drugiego bloku Lewicy

- powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" rozmówca z zarządu Platformy Obywatelskiej.

Badanie IBRiS zostało przeprowadzone na zlecenie "Rzeczpospolitej" w dniach 8-9 stycznia 2021 roku metodą CATI na grupie 1100 respondentów.

Zobacz wideo Czy koalicja PSL z PiS jest możliwa?
Więcej o: