Rozłam w Zjednoczonej Prawicy. Jarosław Gowin: Porozumienie sprzeciwia się ustawie o mandatach

W niedzielę Porozumienie będące częścią Zjednoczonej Prawicy opublikowało swoje stanowisko na temat ustawy znoszącej możliwość nieprzyjęcia mandatu karnego. "Porozumienie, jako środowisko wolnościowe i proobywatelskie, sprzeciwia się planom zakładającym zniesienie możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego" - napisał Jarosław Gowin.

W sobotę posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli projekt ustawy do Marszałka Sejmu o zmianach w postępowaniu w sprawie wykroczeń. Nowe przepisy miałyby uniemożliwić odmowę przyjęcia mandatu tak, jak obowiązywało to do tej pory. Reprezentantem wnioskodawców z PiS jest poseł Jan Kanthak. Jako motyw zmiany przepisów wymieniono między innymi "odciążenie sędziów". Innego zdania są niektórzy posłowie Porozumienia.

Zobacz wideo Jakie mandaty grożą za nieprzestrzeganie obostrzeń?
Porozumienie, jako środowisko wolnościowe i proobywatelskie, sprzeciwia się planom zakładającym zniesienie możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego. Istnieją bowiem wątpliwości dotyczące zgodności proponowanych zmian z polskim porządkiem prawnym

- napisał Jarosław Gowin na Twitterze.

Częstochowa, 29 listopada 2020 r. Policja spisuje jedną z uczestniczek demonstracji w obronie praw kobietPiS chce odebrać możliwość nieprzyjęcia mandatu

Rozłam w Zjednoczonej Prawicy w sprawie ustawy o mandatach

Stanowisko Jarosława Gowina poparli także inni posłowie Porozumienia, między innymi Jan Strzeżek - wicerzecznik tego ugrupowania. "Państwo musi być skuteczne i silne, ale obywatel musi mieć prawo nie zgodzić się z decyzją funkcjonariusza. Odmowa przyjęcia mandatu jest jedną z wolności obywatelskich" - napisał na Twitterze Jan Strzeżek.

Inny poseł Porozumienia, Michał Wypij uargumentował swoje stanowisko tym, że odmowa przyjęcia mandatu obowiązywała nawet w czasach PRL-u.

Nie ma zgody na ograniczanie podstawowych wolności obywatelskich. Odmowa możliwości przyjęcia mandatu działała nawet w PRL-u. Nie idźmy w tę stronę, bo tam czeka na nas tylko absurd

- napisał Michał Wypij na Twitterze.

Wiceminister aktywów państwowych Artur SobońSoboń o projekcie PiS ws. mandatów: To korzystniejsze dla obywateli

Rzecznik prezydenta o podziałach w Zjednoczonej Prawicy

Błażej Spychalski, rzecznik prasowy prezydenta odniósł się do projektu ustawy złożonej przez posłów PiS, zauważył, że Zjednoczona Prawica nie jest jednogłośna w tej sprawie. Rzecznik Andrzeja Dudy oznajmił, że zaplecze prawne prezydenta zaopiniuje przepisy dotyczące mandatów, dopiero kiedy trafią na biurko prezydenta.

Z tego, co widzimy, co słyszymy, w samym obozie Zjednoczonej Prawicy jest to kwestia dyskusyjna, a więc myślę, że trzeba spokojnie poczekać do czasu, kiedy ten proces legislacyjny się w tym zakresie zakończy

- mówił Błażej Spychalski o stanowisku prezydenta wobec projektu ustawy dotyczącej mandatów.

USwieto Niepodleglosci . Prezydent sklada wieniec pod pomnikiem Dmowskiego w WarszawieRzecznik prezydenta o ustawie dot. mandatów: "kwestia dyskusyjna"

Więcej o: