Kraków. Sąd zadecyduje, czy Krystyna Pawłowicz odpowie za słowa o LGBT

Sąd Okręgowy w Krakowie zajmie się aktem oskarżenia przeciwko Krystynie Pawłowicz, który został złożony przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Była posłanka PiS znieważała osoby LGBT na antenie Radia Maryja. Może uniknąć odpowiedzialności, bo ma immunitet sędziowski.
Zobacz wideo Cymański o Piotrowiczu i Pawłowicz w TK

Sprawa dotyczy wypowiedzi Krystyny Pawłowicz z 2019 roku. Kiedy była jeszcze posłanką Prawa i Sprawiedliwości, udzieliła wywiadu dla Radia Maryja, w którym mówiła, że osoby nieheteronormatywne to "osoby zaburzone seksualnie, chore po prostu, które powinny się leczyć".

- Idą ludzie, którzy są przedstawicielem diabelstwa, już tak powiem, nie owijając w bawełnę - zła, nienawiści, podłości największej, jaką można sobie wyobrazić - mówiła Pawłowicz, twierdząc, że osoby LGBT namawiają do "karalnych i patologicznych zachowań seksualnych".

Sąd (zdjęcie ilustracyjne)Poznań. 240 godzin prac społecznych za homofobiczne naklejki

OMZRiK przeciwko Krystynie Pawłowicz. "Próbuje ukryć się przed odpowiedzialnością karną"

Kiedy Krystyna Pawłowicz zrezygnowała z mandatu poselskiego, a tym samym straciła immunitet, przedstawiciele Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych przedstawiciele OMZRiK złożyli przeciwko niej prywatny akt oskarżenia. Niedługo później Pawłowicz została jednak sędzią Trybunału Konstytucyjnego, zyskując tym samym immunitet sędziowski. Aby była posłanka PiS mogła stanąć przed sądem, TK musiałby go uchylić.

- Przez rok nic się nie działo w sprawie uchylenia jej immunitetu. Trybunał nie chciał się tym zająć. Zapadła całkowita cisza - powiedział Konrad Dulkowski, prezes OMZRiK, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Działacze OMZRiK apelowali o uchylenie immunitetu Krystynie Pawłowicz, jednak TK zadecydował, że tego nie zrobi. Aktywiści chcieli także, aby Trybunał Konstytucyjny wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec byłej posłanki PiS. Nie otrzymali żadnej odpowiedzi na wysyłane w tej sprawie wnioski. 

Kwestią prywatnego aktu oskarżenia złożonego przeciwko Krystynie Pawłowicz zajmie się krakowski sąd, o czym OMZRiK poinformował w mediach społecznościowych.

"Sąd Okręgowy w Krakowie zajmie się naszym aktem oskarżenia przeciwko Krystynie Pawłowicz, która próbuje ukryć się przed odpowiedzialnością karną za nielegalnym immunitetem w nielegalnym trybunale Julii Przyłębskiej" - czytamy we wpisie OMZRiK.

Antoni MacierewiczMacierewicz w felietonie trzy razy pomylił skrót. "LGTB wirusem zniszczenia"

Więcej o: