Radni Szczecina przyjęli stanowisko ws. "wspierania kobiet". Wojewoda stwierdził jego nieważność

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki unieważnił stanowisko szczecińskich radnych nawiązujące do protestów po wyroku TK ws. aborcji. Według Boguckiego prawo nie pozwala na to, by rada uchwalała tego typu stanowiska.

Jednozdaniowe stanowisko "Szczecin wspiera kobiety" zostało przyjęte przez radnych Szczecina w listopadzie ubiegłego roku. Załącznikiem do stanowiska była grafika z charakterystyczną błyskawicą i logiem Strajku Kobiet. Była to reakcja na trwające wówczas protesty po październikowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym aborcji.

Jak podaje Polsatnews.pl na podstawie doniesień PAP, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki w wydanym pod koniec ubiegłego roku rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdził jednak, że stanowisko jest nieważne i zostało przyjęte z naruszeniem prawa.

Wojewoda stwierdza nieważność stanowiska radnych

Według wojewody statut miasta nie pozwala na podejmowanie przez radę "dowolnych apeli i zajmowania stanowisk w każdej sprawie". Bogucki zaznaczył, że "w ugruntowanym orzecznictwie sądów administracyjnych podkreśla się nielegalność uchwał i innych aktów jednostek samorządu terytorialnego, które wykraczają poza zadania powierzone im w ustawie, i to niezależnie od nazwy wydanego aktu, bądź jego normatywnego, czy pozanormatywnego charakteru".

"W żadnym przepisie powszechnie obowiązującego prawa ustawodawca nie upoważnił organu stanowiącego gminy do wyrażania opinii czy stanowiska w sprawach, które nie mieszczą się w zakresie jej działania"  - stwierdził Zbigniew Bogucki.

O unieważnieniu stanowiska jako pierwsza informowała "Gazeta Wyborcza".

Zobacz wideo Zwolennicy Trumpa wtargnęli do Kapitolu
Więcej o: