Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik (bezpartyjny, w wyborach samorządowych w 2018 roku startował z list Komitetu Wyborczego Wyborców Porozumienie Samorządowe Ziemi Płońskiej - red.) został zaszczepiony na koronawirusa 30 grudnia, a więc trzy dni po tym, jak ruszył Narodowy Program Szczepień. Wówczas szczepieni mieli być wyłącznie przedstawiciele tzw. grupy zero, czyli pracownicy systemu ochrony zdrowia. Po tym, jak sprawa została nagłośniona, Pietrasik opublikował wyjaśnienie na Facebooku.
"W środę, 30 grudnia 2020 r. zostałem powiadomiony przez przedstawiciela »Grupy Zdrowie«, której jestem pacjentem, o tym, że mogę zaszczepić się przeciw COVID-19, ponieważ w dyspozycji »Grupy Zdrowie« pozostała niewykorzystana część szczepionek i istniało ryzyko ich zmarnowania się. Zostałem poproszony o podjęcie szybkiej decyzji i natychmiastowe stawienie się w puncie szczepień. Propozycję przyjąłem w dobrej wierze i około godziny 19.00 – po spełnieniu niezbędnych formalności (badanie lekarskie i wypełnienie formularza) zostałem zakwalifikowany do szczepienia i zaszczepiony" - napisał burmistrz Płońska.
Andrzej Pietrasik oświadczył także, że "nigdy i nigdzie" nie zabiegał o przyspieszenie terminu szczepienia. Napisał również, że jego żona i pozostali członkowie jego rodziny nie zostali zaszczepieni.
"Przepraszam, jeżeli ktoś poczuł się urażony i mam nadzieję, że mimo wszystko pozytywną konsekwencją tej sytuacji będzie większa motywacja do szczepień, że więcej Polaków się na nie zdecyduje, a rząd zapewni sprawne i transparentne procedury dystrybucji szczepień dla wszystkich Polaków" - napisał burmistrz Płońska.