Duda: "Rokita na RPO". Jego zwolenniczce pomysł "podniósł ciśnienie". Jest też jeden problem

"Nie po to dwukrotnie angażowałam się w Pańską kampanię wyborczą" - tak prawicowa blogerka Irena Szafrańska skomentowała propozycję Andrzeja Dudy, by Rzecznikiem Praw Obywatelskich został Jan Maria Rokita. Prezydent polecił jej "leki na ciśnienie". Propozycja wywołała więcej komentarzy - jednak Rokita i tak nie może zostać kandydatem w zbliżającym się głosowaniu, bo termin zgłaszania kandydatur minął.
Zobacz wideo Duda: Oddałem osocze i wszystkich Was, ozdrowieńców, do tego zachęcam!

O pomyśle kandydatury Jana Rokity na Rzecznika Praw Obywatelskich, jednego z dawnych liderów PO, który od dłuższego czasu pisze dla sprzyjających PiS-owi mediów i wyraża poparcie m.in. dla zmian w wymiarze sprawiedliwości, Andrzej Duda powiedział w wywiadzie dla Interii. Choć zakończyła się kadencja Adama Bodnara, od miesięcy nie wybrano jego następcy.

Duda przyznał, że "nie wie, jakie jest jego zdanie na ten temat", ale uważa, iż Rokita byłby "całkiem dobrym i wartym rozważenia kandydatem". Tego zdania nie podzielają niektórzy zwolennicy prezydenta - w tym prawicowa blogerka Irena Szafrańska.

"Czcigodny Prezydencie RP, nie po to dwukrotnie angażowałam się w Pańską kampanię wyborczą, by słuchać z Pańskich ust rzeczy, które mi podniosły ciśnienie. Z całym dla Pana szacunkiem, ale JM Rokita budzi taką sympatię jak Adam Bodnar" - napisała na Twitterze (Bodnar jest ostro krytykowany przez część prawicy i zwolenników partii rządzącej). Na jej wątpliwości odpowiedział sam prezydent.

"Szanowna Pani Ireno! Proszę wziąć tabletkę „na ciśnienie” i zapiąć pasy. Nikt nie obiecywał, że to będzie przejazd bryczką po Lublinie. Serdecznie pozdrawiam i życzę spokojnego Święta Trzech Króli" - napisał.

Co PiS na pomysł Dudy?

Jak na pomysł zareagowali politycy obozu władzy? Pozytywnie skomentował go wiceminister sprawiedliwości i polityk Solidarnej Polski Michał Woś. 

Warta uwagi propozycja Andrzeja Dudy. Jeśli Jan Maria Rokita zgodzi się kandydować na Rzecznika Praw Obywatelskich, a większość koalicyjna byłaby gotowa go poprzeć, Solidarna Polska zagłosuje za jego kandydaturą" - napisał. 

Tyle że PiS ma już swojego kandydata. Jest nim wiceminister spraw zagranicznych i poseł PiS Piotr Wawrzyk. I spekulacje na temat innej kandydatury ucięła rzeczniczka poseł Ania Czerwińska. W odpowiedzi na pytanie portalu WP.pl napisała, że "zgłoszonym przez nad kandydatem jest Piotr Wawrzyk".

Niezależnie od komentarzy wśród zwolenników i członków partii, pozostaje jeden problem - termin na zgłoszenia kandydatów na RPO minął pod koniec grudnia. Zatem nie ma już możliwości zgłoszenia Rokity czy żadnego innego kandydata. Chyba że Sejm po raz trzeci nie wybierze Rzecznika Praw Obywatelskich i cała procedura ruszy od nowa po raz czwarty. 

  • Czytaj więcej o szczepionkach:
Więcej o: