Nysa. Starosta zawieszony w prawach członka PiS za zaszczepienie się bez kolejki. "Nie zabiegałem o to"

Starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz został zawieszony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości za to, że zaszczepił się w powiatowym szpitalu poza kolejką, a przed nim szczepionki nie przyjęli nawet niektórzy medycy. Samorządowiec podkreśla, że nie miał złych intencji. "Miałem zapewnienie pana dyrektora, że postępuję zgodnie z procedurami formalnymi i etycznymi" - wskazuje w oświadczeniu.

Starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz, który przyjął szczepionkę przeciwko koronawirusowi w powiatowym szpitalu, z dniem 4 stycznia został zawieszony w prawach członkach PiS - poinformowała we wtorek Violetta Porowska, pełnomocniczka okręgowa Prawa i Sprawiedliwości w Opolu. Jak wskazała, starosta nyski przyjął szczepionkę przeciw COVID-19 29 grudnia, jako jeden z pierwszych mieszkańców powiatu nyskiego.

Nysa. Starosta z PiS zawieszony w prawach członka partii. "Miałem zapewnienie pana dyrektora"

Sprawa wyszła na jaw od razu - dyrektor nyskiego szpitala, Norbert Krajczy, zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie przedstawiające Kruczkiewicza podczas szczepienia. Z kolei lokalny portal Nysa Hot poinformował, że starostę zaszczepiono przed pracownikami POZ, laboratoriów i gabinetów specjalistycznych, którzy mieli być zaszczepieni już w 2021 roku (w pierwszej turze wraz ze starostą został zaszczepiony personel oddziałów zakaźnych, intensywnej terapii, a także SOR-u, oddziału dziecięcego i ratownicy medyczni).

Samorządowiec 2 stycznia wydał oświadczenie, w którym pisał, że do udziału w szczepieniu zaprosił go dyrektor nyskiego szpitala powiatowego, dr n. med. Norbert Krajczy. Podkreślił też, że jego intencją "nie było zaszczepienie się poza kolejnością".

W ogóle o to nie zabiegałem (...) i nie było to z mojej strony w żaden sposób planowane, ani nie czyniłem w tym kierunku przygotowań. Pan dyrektor Norbert Krajczy zaprosił mnie, bym mu towarzyszył przy szczepieniu i zapewnił, że to jest zgodne ze wszystkimi procedurami, nad którymi on czuwa

- napisał starosta nyski. Wskazał też, że dyrektor lokalnego szpitala przekonał go, iż warto "dać przykład lokalnemu społeczeństwu, że szczepienie jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia i życia"

Miałem zapewnienie pana dyrektora, że postępuję zgodnie z procedurami formalnymi i etycznymi. Oświadczam, że oddaję się do dyspozycji władz PiS i jestem gotów ponieść wszystkie konsekwencje mojej decyzji

- podkreślił Kruczkiewicz.

Tymczasem - jak opisuje Polsat News - władze okręgowe Solidarnej Polski w Opolu chcą jego dymisji. Ma to być jednak mało realne, bo po odejściu Kruczkiewicza Prawo i Sprawiedliwość musiałoby podjęć ryzyko, że stanowisko starosty zacznie piastować przedstawiciel innej partii. 

Kruczkiewicz to kolejny samorządowiec ukarany za zaszczepienie się poza kolejką. Wcześniej starosta opatowski Tomasz Staniek został usunięty ze struktur Prawa i Sprawiedliwości po tym, jak sam pochwalił się w mediach społecznościowych, że przyjął szczepionkę i zachęcał lokalnych mieszkańców "do takich samych decyzji".

Zobacz wideo Dlaczego Izrael jest liderem w szczepieniach?
Więcej o: