"Rz": Utajnione obrady komitetu kierowanego przez Kaczyńskiego. Będą zalecenia ws. bezpieczeństwa

Od października 2020 roku pracuje Komitet do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, kierowany przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Jego obrady są utajnione. Jak donosi "Rzeczpospolita", do końca miesiąca poznamy wyniki prac rządowej jednostki. Mają to być "nowe rekomendacje dla rządu i premiera w zakresie bezpieczeństwa".
Zobacz wideo Czy Jarosław Kaczyński powinien wypowiedzieć się ws. działań policji?

Jarosław Kaczyński nad sprawami bezpieczeństwa państwa nie pracuje sam. W Komitecie do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych towarzyszą mu koordynator służb specjalnych oraz ministrowie: obrony, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, spraw zagranicznych. Obrady Komitetu są utajnione i odbywają się raz w tygodniu. Jak powiedział "Rzeczpospolitej" sekretarz Komitetu Zbigniew Hoffmann, ze względu na klauzulę tajności obrad nie może "podać szczegółów".

Komitet pracuje bardzo intensywnie, a efekty tych prac będą bardzo poważne i znajdą się w rekomendacjach dla rządu i premiera. Propozycje będą wskazywały rozwiązania systemowe w zakresie bezpieczeństwa publicznego oraz obronności 

- powiedział Hoffmann.

Rekomendacje w zakresie zwalczania pandemii COVID-19

Według nieoficjalnych informacji dziennika, rekomendacje komitetu Kaczyńskiego mają dotyczyć między innymi walki z pandemią koronawirusa i koordynacji szczepień na COVID-19. Jednostka kierowana przez prezesa PiS ma również wydać zalecenia w zakresie walki ze skutkami gospodarczymi wirusa.

Jak zwrócił uwagę poseł Marek Biernacki, były koordynator służb specjalnych przy premierze, największym błędem rządzących było to, że "nie wykorzystano istniejącego systemu zarządzania kryzysowego". Polityk zauważył, że przyjęto zły system zarządzania kryzysem wywołanym pandemią oraz nie zabezpieczono odpowiedniej liczby sprzętu medycznego.

Więcej o: