Z kancelarii prezydenta do NBP. Od początku roku Mucha doradza Glapińskiemu

Paweł Mucha, który do niedawna pełnił funkcję wiceszefa Kancelarii Prezydenta RP, poinformował w rozmowie z Interią, że od początku 2021 r. zatrudniony jest w Narodowym Banku Polskim na stanowisku doradcy prezesa. Podkreślił też, że wciąż będzie współpracował z prezydentem, jednak już w charakterze doradcy społecznego.

Zmiany personalne w Kancelarii Prezydenta RP, o których spekulowano już od dłuższego czasu, zostały oficjalnie ogłoszone w poniedziałek. Ze stanowiska szefa gabinetu prezydenta odwołany został Krzysztof Szczerski, którego Andrzej Duda mianował jednocześnie pełnomocnikiem do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP. Nowym szefem gabinetu głowy państwa został Paweł Szrot.

Andrzej Duda Szczerski już nie jest szefem gabinetu Dudy. Został nim Paweł Szrot

Z funkcją zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta RP pożegnał się natomiast Paweł Mucha, który, jak przyznał w rozmowie z Interią, znalazł już zatrudnienie w Narodowym Banku Polskim. Od 1 stycznia 2021 r. pełni on bowiem funkcję zastępcy prezesa tej instytucji - Adama Glapińskiego

Z kancelarii prezydenta do NBP. Paweł Mucha już doradza Adamowi Glapińskiemu

"Od dnia 1 stycznia 2021 r. jestem zatrudniony w NBP jako doradca prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego" - powiedział Mucha, który w NBP ma zajmować się kwestiami dotyczącymi prawa. 

Nie oznacza to jednak, że Mucha całkowicie zerwał współpracę z prezydentem - od 1 stycznia 2021 r. zasiada on bowiem w gronie społecznych doradców Dudy (funkcję tę pełnił zresztą w latach 2015-2016). 

Zobacz wideo Zachowanie dystansu? Nie na spotkaniu Andrzeja Dudy w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego

"Będę doradzał panu prezydentowi w obszarach, w których mam kompetencje [...]. Byłem i jestem aktywny w sferach dotyczących prawa, legislacji, samorządu terytorialnego oraz kwestii związanych z moim doświadczeniem politycznym. Prawo i polityka to na pewno będą główne obszary jeśli chodzi o moje doradztwo dla pana prezydenta" - stwierdził w rozmowie z Polskim Radiem.

Nowy stary doradca prezydenta jest z wykształcenia prawnikiem. Z Kancelarią Prezydenta RP jest związany od września 2015 roku. Funkcję jej wiceszefa pełnił od 2017 r. Na następcę Muchy prezydent powołał dotychczasowego sekretarza stanu w KPRP Piotra Ćwika.

Więcej o: