Zmiany w kancelarii prezydenta. Nieoficjalnie: Dotyczą Krzysztofa Szczerskiego i Pawła Muchy

W poniedziałek odbędzie się ceremonia wręczenia nominacji dla nowych członków kancelarii prezydenta. Dziennikarze portalu 300polityka dowiedzieli się, że ze swoimi dotychczasowymi funkcjami pożegnają się Krzysztof Szczerski i Paweł Mucha.

W poniedziałek 4 stycznia o godzinie 13:00 odbędzie się ceremonia wręczenia nominacji na stanowiska kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy. Z nieoficjalnych ustaleń portalu 300polityka.pl wynika, że były wiceszef kancelarii Paweł Szrot ma zastąpić Krzysztofa Szczerskiego na stanowisku szefa gabinetu prezydenta RP. Z kolei były wojewoda małopolski Piotr Ćwik zostanie wiceszefem KPRP, zastępujący tym samym Pawła Muchę.

Zobacz wideo Duda popiera stanowisko Morawieckiego ws budżetu UE. "Nie zgadzamy się na dyktaty, nie zgadzamy się na wprowadzenie rozwiązań pozatraktatowych"

Nieoficjalne: Paweł Szrot i Piotr Ćwik na nowych stanowiskach w kancelarii prezydenta

Według dziennikarzy portalu Krzysztof Szczerski ma zająć się budową "silniejszego" Biura Spraw Zagranicznych, które ma być wzorowane na Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Nowe biuro ma współpracować z ekspertami oraz mieć większy wpływ na dyplomację, zwłaszcza w kontekście Trójmorza i polityki z najbliższymi sąsiadami Polski.

Krzysztof SzczerskiSzczerski do "kolegów" z Solidarnej Polski: Przegranym jest opozycja

Krzysztofa Szczerskiego zastąpić ma Paweł Szrot, który w październiku 2020 roku został mianowany na stanowisko sekretarza stanu w KPRP. Politykowi podlegało dotychczas Biuro Dialogu i Korespondencji. Paweł Szrot był też przez wiele lat wiceszefem kancelarii prezesa rady ministrów. Pracował również jako legislator klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Paweł Mucha z kolei ma być doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. Jego funkcję (wiceszefa KPRP) ma objąć Piotr Ćwik, który w sierpniu 2020 roku został odwołany ze stanowiska wojewody małopolskiego przez premiera. Według ustaleń RMF FM powodem dymisji był konflikt między Beatą Szydło i Mateuszem Morawieckim - oficjalnego uzasadnienia jednak nie podano. Od 8 października 2020 pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Wojewoda małopolski odwołany ze stanowiskaWojewoda małopolski odwołany. RMF: W tle konflikt Szydło-Morawiecki

Więcej o: