Jolanta Fedak nie żyje. Posłanka PSL i była minister pracy miała 60 lat

W wieku 60 lat zmarła Jolanta Fedak, posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego, w latach 2007-2011 minister pracy i polityki społecznej. Jak poinformował prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, parlamentarzystka zmagała się z nowotworem.

Jolanta Fedak urodziła się w 1960 r. w Żarach, ukończyła m.in. studia z zakresu administracji na poznańskim uniwersytecie. Z Polskim Stronnictwem Ludowym była związana od początku lat 90.

Pełniła funkcje wicemarszałka i wicewojewody lubuskiego, a także sekretarza gminy Krosno Odrzańskie. W latach 2005-2012 była wiceprezesem Naczelnego Komitetu Wykonawczego Polskiego Stronnictwa ludowego. Kierowała również strukturami ugrupowania w województwie lubuskim.

W latach 2007-2011 była ministrem pracy i polityki społecznej w rządzie PO-PSL. Później pracowała m.in. w ZUS, kierowała również Wojewódzkim Funduszem Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska w Zielonej Górze.

Jolanta Fedak nie żyje

Jolanta Fedak kilkukrotnie kandydowała m.in. w wyborach do Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiego. Posłanką została w w wyborach w 2019 r., uzyskując 13,7 tys. głosów. Była członkinią m.in. Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Podkomisji stałej do spraw polityki społecznej oraz Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych.

W pracach Sejmu uczestniczyła do końca - brała udział także w ostatnim posiedzeniu, które odbyło się 17 grudnia.

"Bardzo smutne wiadomości na koniec tego smutnego roku. Zmarła Jolanta Fedak, była minister pracy i polityki społecznej. Nie tak się umawialiśmy Jolu. Rok temu zdobyłaś upragniony mandat poselski, następna wygrana miała być z rakiem. Odeszłaś za wcześnie. Będzie Cię nam brakowało" - napisał na Twitterze prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Donald Tusk: Będzie nam Ciebie Jolu bardzo brakowało

Kondolencje złożył też Donald Tusk. "Jolanta Fedak - świetna Pani Minister, z charakterem, sercem i wiedzą, odważna i lojalna. Będzie nam Ciebie Jolu bardzo brakowało" - napisał na Twitterze były premier. 

Zobacz wideo
Więcej o: