Kto weźmie udział w zaprzysiężeniu Joe Bidena? Mamy potwierdzenie ze strony MSZ

Kto będzie reprezentował Polskę na zaprzysiężeniu Joe Bidena? Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło Gazeta.pl, że w uroczystości 20 stycznia weźmie udział Ambasador RP w USA.

11 grudnia opisywaliśmy zamieszanie wokół gości na zaprzysiężeniu Joe Bidena, które ma się odbyć 20 stycznia. W mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że na uroczystości nie będzie Andrzeja Dudy. "Podobno prezydent Andrzej Duda nie został zaproszony na zaprzysiężenie Joe Bidena. Warto zauważyć, że Pan Duda znajdzie się w zaszczytnym trio razem z Orbanem i Putinem, którzy też nie dostali zaproszenia. Zepchnęli nas na margines. Wstyd. Dyplomatołki!" - pisał europoseł PO Andrzej Halicki

Andrzeje DudaDuda bez zaproszenia na zaprzysiężenie Bidena? Zapytaliśmy organizatorów

Stwierdzenie, że na ceremonii zaprzysiężenia prezydenta USA nie będzie Andrzeja Dudy nie jest fałszywe, ale, jak wyjaśnialiśmy w naszym artykule, strona amerykańska po prostu nie ma w zwyczaju zapraszać przywódców innych państw. Na uroczystościach zaprzysiężenia są za to zwykle obecni ambasadorowie. 

Zobacz wideo Czy prezydent Biden odmieni politykę klimatyczną Stanów Zjednoczonych?

MSZ: W zaprzysiężeniu Joe Bidena weźmie udział ambasador

Zwróciliśmy się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, czy Ambasador RP w USA Piotr Wilczek będzie obecny na styczniowej ceremonii. "(...) Podobnie jak w poprzednich tego typu okazjach, Ambasador RP w USA wraz z innymi ambasadorami akredytowanymi w USA weźmie udział w uroczystości zaprzysiężenia prezydenta J. Bidena w dniu 20 stycznia 2021 r." - przekazał resort. "Ponadto z uwagi na obecne okoliczności związane z pandemią COVID-19, szczegóły uroczystości 20 stycznia są w trakcie ustaleń po stronie amerykańskiej" - podkreślono w odpowiedzi.

Więcej o: