- Trwają intensywne prace wraz z posłami Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, którym bardzo serdecznie dziękuję, pani przewodniczącej Mirosławie Stachowiak-Różeckiej, panu przewodniczącemu Tomaszowi Zielińskiemu, wszystkim posłom z tej komisji, którzy chcą współpracować z Ministerstwem Edukacji Narodowej - powiedział w Radiu Maryja Przemysław Czarnek.
Minister edukacji i nauki stwierdził, że prace wspomnianej komisji mają doprowadzić do tego, aby "nadzór pedagogiczny sprawowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i kuratorów oświaty był rzeczywiście realny i skuteczny", a wysiłek jej członków "przynosi wymierne efekty", które prawdopodobnie zostaną zaprezentowane w styczniu.
Mówiąc o "promowaniu gender", Czarnek stwierdził, że "są to nadal mniejszościowe przypadki", jednak zdarzają się sytuacje, że do szkół podstawowych "trafiają organizacje pozarządowe z jakimś nauczaniem, które jest sprzeczne z podstawami programowymi, które jest nawet demoralizujące dla dzieci i młodzieży". Polityk ocenił, że kuratorzy oświaty powinni mieć narzędzia, aby "realnie oddziaływać" w takich przypadkach".
- To będziemy robić w najbliższych tygodniach. Myślę, że posłowie będą prezentować projekt, a my będziemy wspierać posłów w realizacji tych zamierzeń - powiedział Czarnek.
Termin gender, którego prawicowi publicyści i politycy często używają w towarzystwie słowa ideologia, to termin używany w naukach społecznych i humanistycznych, oznaczający płeć kulturową. Studia dotyczące zagadnień związanych z gender (ang. gender studies) prowadzone są m.in. przez Polską Akademię Nauki. W opisie kierunku czytamy: "studia dostarczają interdyscyplinarnej wiedzy w zakresie społeczno-kulturowej tożsamości płci, poddają krytycznej analizie dotychczasowe przekonania o »naturze« człowieka i zwracają uwagę na to, co przemilczane, wypierane czy usuwane z kultury, nauki, społeczeństwa. Gender Studies uzupełniają wiedzę o kwestie istotne dla zrozumienia wpływu kultury na człowieka i relacje panujące w społeczeństwie.".