Przemysław Czarnek o gender: Jakieś nauczanie, które jest demoralizujące dla dzieci i młodzieży

Przemysław Czarnek został w Radiu Maryja zapytany o "propagowanie gender" w szkołach. Polityk stwierdził, że zdarza, iż trafiają tam organizacje pozarządowe z "jakimś nauczaniem", które jest "demoralizujące dla dzieci i młodzieży". Odpowiedział też na pytanie, czy będzie chciał to uniemożliwić.
Zobacz wideo Szkoła w czasie pandemii. Czy należy ograniczyć podstawy programowe?

- Trwają intensywne prace wraz z posłami Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, którym bardzo serdecznie dziękuję, pani przewodniczącej Mirosławie Stachowiak-Różeckiej, panu przewodniczącemu Tomaszowi Zielińskiemu, wszystkim posłom z tej komisji, którzy chcą współpracować z Ministerstwem Edukacji Narodowej - powiedziałRadiu Maryja Przemysław Czarnek.

Czarnek o projekcie dot. nadzoru edukacyjnego MEN i kuratoriów: Musi być skuteczny 

Minister edukacji i nauki stwierdził, że prace wspomnianej komisji mają doprowadzić do tego, aby "nadzór pedagogiczny sprawowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i kuratorów oświaty był rzeczywiście realny i skuteczny", a wysiłek jej członków "przynosi wymierne efekty", które prawdopodobnie zostaną zaprezentowane w styczniu.

Mówiąc o "promowaniu gender", Czarnek stwierdził, że "są to nadal mniejszościowe przypadki", jednak zdarzają się sytuacje, że do szkół podstawowych "trafiają organizacje pozarządowe z jakimś nauczaniem, które jest sprzeczne z podstawami programowymi, które jest nawet demoralizujące dla dzieci i młodzieży". Polityk ocenił, że kuratorzy oświaty powinni mieć narzędzia, aby "realnie oddziaływać" w takich przypadkach". 

- To będziemy robić w najbliższych tygodniach. Myślę, że posłowie będą prezentować projekt, a my będziemy wspierać posłów w realizacji tych zamierzeń - powiedział Czarnek.

Termin gender, którego prawicowi publicyści i politycy często używają w towarzystwie słowa ideologia, to termin używany w naukach społecznych i humanistycznych, oznaczający płeć kulturową. Studia dotyczące zagadnień związanych z gender (ang. gender studies) prowadzone są m.in. przez Polską Akademię Nauki. W opisie kierunku czytamy: "studia dostarczają interdyscyplinarnej wiedzy w zakresie społeczno-kulturowej tożsamości płci, poddają krytycznej analizie dotychczasowe przekonania o »naturze« człowieka i zwracają uwagę na to, co przemilczane, wypierane czy usuwane z kultury, nauki, społeczeństwa. Gender Studies uzupełniają wiedzę o kwestie istotne dla zrozumienia wpływu kultury na człowieka i relacje panujące w społeczeństwie.".

Więcej o: