Bodnar o kandydacie PiS na RPO: Trudno stać się bezstronnym dzień po złożeniu przysięgi

- Jeżeli ktoś jest związany z partią polityczną [...] sprawuje wysokie stanowiska w administracji rządowej, to trudno sobie wyobrazić, żeby z dnia na dzień po złożeniu przysięgi miał zyskać taki poziom bezstronności, by móc służyć obywatelom - stwierdził w TVN24 Adam Bodnar. W ten sposób urzędujący Rzecznik Praw Obywatelskich odniósł się do kandydatury, którą na to stanowisko wysunął PiS. Partia rządząca chce, by Bodnara zastąpił Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznych i poseł IX kadencji Sejmu.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk będzie kandydatem PiS na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich - przekazał w ubiegłym tygodniu Ryszard Terlecki, szef klubu parlamentarnego PiS, oceniając jednocześnie, że Wawrzyk to poseł "mało polityczny" (w 2019 r. kandydował do Sejmu z list PiS).

Piotr WawrzykPiS podało nazwisko swojego kandydata na RPO. To wiceszef MSZ

Piotr Wawrzyk kandydatem PiS na stanowisko RPO. Dziś jest wiceszefem MSZ, wcześniej często gościł w TVP

Terlecki stwierdził też, że Wawrzyk to "bardziej sprawny urzędnik i prawnik". W jego opinii wiceszef MSZ jest osobą, która "nie powinna wzbudzać jakichś nadzwyczajnych kontrowersji i sprzeciwów opozycji".

Wawrzyk jest z wykształcenia politologiem, specjalizującym się w prawie europejskim oraz międzynarodowym. Jest adiunktem w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Przed objęciem stanowiska w MSZ na początku 2018 roku, był kojarzony jako regularny komentator w materiałach "WiadomościTVP oraz TVP Info. 

Zobacz wideo Kto zostanie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich?

Bodnar: Jeśli ktoś jest związany z partią, to trudno sobie wyobrazić, by stał się bezstronny z dnia na dzień

W sobotę urzędujący Rzecznik Praw Obywatelskich był gościem "Faktów po Faktach" w TVN24. W trakcie programu poproszono o skomentowanie tego, w jaki sposób od kilku miesięcy Sejm próbuje wybrać jego następcę. Przypomnijmy, że wcześniej dwukrotnie odrzucono kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, popieranej przez ponad tysiąc organizacji pozarządowych. Kadencja obecnego RPO upłynęła 9 września. Zgodnie z ustawą Adam Bodnar będzie pełnił tę funkcję do czasu powołania następcy. 

- Staram się nie komentować konkretnych kandydatur. Ale co do zasady rzecznik musi się charakteryzować daleko idącym poziomem apolityczności, niezależności oraz bezstronności w wykonywaniu zadań - powiedział Bodnar.

- Jeżeli ktoś jest związany z partią polityczną, kandydował z jej list, sprawuje wysokie stanowiska w administracji rządowej, to trudno sobie wyobrazić, żeby z dnia na dzień po złożeniu przysięgi miał zyskać taki poziom bezstronności, by móc służyć obywatelom - dodał.

Bodnar przypomniał, że RPO ma być "zawsze po stronie obywateli, a nie władzy" i bronić społeczeństwo "przed ingerencją i zamachami na wolności oraz prawa obywatelskie". 

Zuzanna Rudzińska-BluszczRudzińska-Bluszcz o kandydacie na RPO: Zastanawiam się, czy kandydować

Więcej o: