Prezydent-elekt Joe Biden i małżonka zaszczepią się przed kamerami. Trump wciąż się wstrzymuje

Prezydent-elekt Joe Biden i przyszła pierwsza dama Jill Biden w poniedziałek zostaną zaszczepieni na koronawirusa w obecności mediów. Tym samym polityk chce pokazać Amerykanom, że szczepionka jest bezpieczna. W piątek zaszczepiony został wiceprezydent Mike Pence.

Do podania szczepionki przyszłemu prezydentowi i jego małżonce ma dojść w poniedziałek w stanie Delaware. Dokładne miejsce ma zostać ogłoszone niebawem.  

- To dla nas bardzo ważne, by wysłać jasny sygnał społeczeństwu, że szczepionka jest bezpieczna - mówiła cytowana przez portal Politico Jen Psaki, przyszła sekretarz prasowa Białego Domu. Bidenowie mają otrzymać drugą dawkę szczepionki po trzech tygodniach.

Przyszła wiceprezydentka Kamala Harris i jej mąż mają otrzymać szczepionkę po świętach.

Mike Pence zaszczepiony

W piątek zaszczepieni zostali odchodzący wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence i jego żona Karen Pence. Amerykańska para wiceprezydencka została zaszczepiona w Białym Domu w obecności telewizyjnych kamer. Drugą dawkę Pence'owie przyjmą za 21 dni.

Mike Pence Media: Pence w styczniu odwiedzi Polskę. Szczerski zaprzecza

- To medyczny cud - powiedział Mike Pence wskazując na rekordowe tempo wynalezienia i dystrybucji szczepionki. - Przyjdzie taki dzień, że koronawirus będzie przeszłością. Stanie się to dzięki bezpiecznej i skutecznej szczepionce oraz dalszemu zachowaniu ostrożności przez Amerykanów - mówił wiceprezydent USA.

Prezydent Donald Trump nie brał udziału w uroczystości i nie wiadomo kiedy podda się szczepieniu. Jak informowało w tym tygodniu CNN, prezydent zgodzi się na szczepienie dopiero wówczas, gdy szczepionka zostanie mu zarekomendowana przez zespół medyczny Białego Domu.

Szczepienia na COVID-19 w USA rozpoczęły się w poniedziałek, gdy do dystrybucji trafiła szczepionka firm Pfizer i BioNTech.  Amerykańskie władze liczą na to, że do końca grudnia uda się zaszczepić 20 milionów osób. Dla wszystkich chętnych szczepionka ma być dostępna późną wiosną.

Zobacz wideo Rząd ogłasza narodową kwarantannę od 28 grudnia. Zamknięte hotele, stoki i galerie handlowe
Więcej o: