Prof. Chmaj o "godzinie policyjnej" w sylwestra: To niezgodne z Konstytucją

"Zapowiadane wprowadzenie zakazu przemieszczania się z 31.12 na 01.01 będzie niezgodne z Konstytucją, zatem nie będzie obowiązywać" - stwierdził konstytucjonalista prof. Marek Chmaj. "Godzinę policyjną" w sylwestrową noc ogłosił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na czwartkowej konferencji, że od 28 grudnia do 17 stycznia w Polsce będzie obowiązywała narodowa kwarantanna. Będzie to oznaczało m.in. zamknięcie hoteli, stoków narciarskich oraz ograniczenia w działalności galerii handlowych (otwarte pozostaną sklepy spożywcze, sklepy z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe).

Rząd zapowiedział także zakaz przemieszczania się w sylwestrową noc - od godz. 19 (31 grudnia) do godz. 6 rano (1 stycznia). "Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu" - czytamy na stronie internetowej rady ministrów.

Ekspert o "godzinie policyjnej": To niekonstytucyjne

Jak stwierdził konstytucjonalista prof. Marek Chmaj we wpisie na Facebooku, zakaz przemieszczania się w nocy z 31.12 na 01.01 będzie niezgodny z Konstytucją. Prawnik wskazał, że według Konstytucji "każdemu zapewnia się wolność poruszania po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".

"Zapowiadane ograniczenia wolności poruszania się są możliwe tylko i wyłącznie w stanie klęski żywiołowej. Niezależnie od tego, czy "godzina policyjna" będzie wprowadzona w drodze ustawy, czy rozporządzenia, akt taki będzie rażąco niezgodny z Konstytucją (chyba że będzie wprowadzony stan klęski żywiołowej)" - wyjaśnił prof. Marek Chmaj.

Zobacz wideo Rząd ogłasza narodową kwarantannę od 28 grudnia. Zamknięte hotele, stoki i galerie handlowe
Więcej o: