Kinga Duda pracuje nad projektem ws. sędziów pokoju, PiS i Kukiz'15 są za. "Kaczyński da zielone światło"

Kinga Duda jako doradczyni społeczna Andrzeja Dudy pracuje nad projektem utworzenia instytucji sędziów pokoju. Jak donosi Wirtualna Polska, na sędziach pokoju szczególnie zależy Pawłowi Kukizowi i Jarosławowi Kaczyńskiemu, który miał dać na przeforsowanie ustawy w tej sprawie "zielone światło".

Od sierpnia Kinga Duda jest społeczną doradczynią Prezydenta RP. Jej głównym ma być koordynowanie prac nad projektem utworzenia instytucji sędziów pokoju. Od stycznia ma zostać utworzony specjalny zespół legislacyjny, który zajmie się analizami w tym zakresie. Konsultacje w tej sprawie mają prowadzić Andrzej Duda i jego córka - informuje Wirtualna Polska. Portal powołując się na swoich rozmówców podaje też, że "Jarosław Kaczyński da zielone światło na przeforsowanie ustawy w tej sprawie".

Sędziowie pokoju. PiS chce zmian w polskim sądownictwie, zależy na nich m.in. Kukizowi

Już w ubiegłym roku Prawo i Sprawiedliwość proponowało utworzenie urzędu sędziów pokoju. Tacy sędziowie mieliby zajmować się rozpatrywaniem drobnych spraw karnych, jak odmowa przyjęcia mandatu i kradzieże ze sklepów. Takie rozwiązanie odciążyłoby sądy, ponieważ co roku jest około 500 tysięcy tego rodzaju spraw. W początkowej wersji planu sędziowie nie musieli posiadać wykształcenia prawniczego a jedynie "życiowe doświadczenie". Kandydaci na sędziego musieliby mieć ukończone 35 lat.

Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowejDuda "dostał lanie" z referendum, ale już ma nowy pomysł

Paweł Kukiz w lutym 2019 roku mówił, że jednym z głównych postulatów jego ugrupowania jest wprowadzenie w życie planu o sędziach pokoju. W tej sprawie konsultował się już z Andrzejem Dudą i Zbigniewem Ziobrą, którzy wyrazili przychylne opinie.

Zrobię wszystko, by instytucja sędziów pokoju została wprowadzona w życie

- deklarował Paweł Kukiz w ubiegłym roku. 

Niedawno polityk odniósł się do swoich deklaracji z 2019 roku, podkreślał, że dla niego istnieją trzy najważniejsze kwestie w polityce: ordynacja wyborcza, dzień referendalny i sędziowie pokoju.

Nie przyszedłem do polityki po to, by walczyć o synekury w spółkach skarbu państwa. Mnie interesują przede wszystkim trzy kwestie: zmiana ordynacji wyborczej i indywidualne bierne prawo wyborcze dla każdego obywatela, wprowadzenie dnia referendalnego i sędziów pokoju. O tym mogę rozmawiać z każdym

- mówił w rozmowie z WP Paweł Kukiz.

Kilka tygodni temu PSL wykluczył ugrupowanie Kukiza z Koalicji Polskiej, polityk zaraz później spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim. Jak relacjonuje Kukiz, prezes PIS nie złożył jeszcze żadnych deklaracji.

Zobacz wideo O co chodziło Kindze Dudzie? Jaki był wpływ "ośmiu gwiazdek"? Eliza Olczyk i Piotr Trudnowski komentują

PiS i Solidarna Polska forsują pomysł sędziów pokoju

Według informacji Wp.pl Prawo i Sprawiedliwość ma przeforsować ustawę o sędziach pokoju w pierwszej połowie 2021 roku. Solidarnej Polsce również zależy na pracy sędziów pokoju. Jednak partia Zbigniewa Ziobry przygotowała własny projekt ustawy w tej sprawie. Według ich pomysłu sędziowie mają być wybierani w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję, ich głównym celem jest rozpatrywanie spraw w uproszczonej procedurze. Sędziowie pokoju nie posiadaliby immunitetu i podlegaliby kontroli odwoławczej sądów rejonowych.

Projekt o stworzeniu sądów pokoju ma być nadzorowany w Solidarnej Polsce przez Marcina Warchoła. Nie wiadomo, czy sugestie Kingi Dudy zostaną wzięte pod uwagę. Dotychczas ministerstwo sprawiedliwości i Kinga Duda nie nawiązali porozumienia w tym obszarze.

Więcej o: