Nowy sondaż. PiS znów "spada" i zrównuje się z Koalicją Obywatelską. Na podium ruch Hołowni

Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na takie samo poparcie co Koalicja Obywatelska - wynika z najnowszego sondażu Kantar. Chęć oddania głosu na te partie zadeklarowało po 25 proc. badanych.

Z danych sondażu Kantar (4-9 grudnia) opublikowanych przez Onet wynika, że gdyby wybory odbyły parlamentarne odbyły się po epidemii koronawirusa, to wzięłoby w nich udział 70 proc. uprawnionych do głosowania. Na najwyższe poparcie mogłyby liczyć Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska i Porozumienie) oraz Koalicja Obywatelska. Chęć oddania na nie głosu zadeklarowało po 25 proc. respondentów.

Sondaż. Poparcie dla PiS spada i zrównuje się z notowaniami KO. Od października nie udało się odrobić strat

Względem listopadowego badania Kantar poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego spadło więc o pięć punktów procentowych, natomiast dla KO - wzrosło o jeden punkt procentowy. W Sejmie, poza PiS i KO, znalazłyby się jeszcze cztery partie: Polska 2050 z poparciem na poziomie 13 proc., Lewica - 8 proc., Konfederacja - 6 proc. i Koalicja Polska-PSL - 5 procent.

Progu wyborczego nie przekroczyłby natomiast Kukiz-15. Partia ta może liczyć na dwa proc. poparcia. 16 proc. osób wskazało, że nie wie, na kogo oddać głos.

Z kolei według badania IBRiS dla WP, o którego wynikach informowano w ostatnią niedzielę, partia Kaczyńskiego mogła liczyć na 34-procentowe poparcie i w ten sposób wyprzedzała KO o ponad 10 pkt. procentowych. Również inne sondaże  z końca listopada i początku grudnia skazywały na powolne stabilizowanie się poparcia dla PiS - choć wciąż notowania partii rządzącej nie zbliżyły się nawet do tych sprzed kryzysu wywołanego m.in. przez wyrok TK w sprawie aborcji (wówczas według różnych sondażowni poparcie dla PiS przekraczało 40 procent). Centrum Badań Opinii Społecznej przyznało wprost, że "grudzień potwierdził odnotowany w październiku spadek" poparcia dla PiS - strat po wyroku TK nie udało się odrobić.

Jarosław KaczyńskiPiS na pozycji lidera. Konfederacja nie przekracza progu wyborczego

Zobacz wideo Tarcia w rządzie. "Bez Jarosława Kaczyńskiego mogłoby być gorzej"
Więcej o: