Kancelaria Prezydenta pokazała, jak pracuje Kinga Duda. "Spotkanie doradców ds. młodzieży"

Kinga Duda pełni od sierpnia funkcję społecznego doradcy Andrzeja Dudy, choć nie podawano zbyt wiele szczegółów na temat jej aktywności. Teraz Kancelaria Prezydenta zamieściła w mediach społecznościowych zdjęcie ze spotkania z Polską Radą Organizacji Młodzieżowych, w którym uczestniczyła Duda.

"Aktualne problemy młodych i badania prowadzone przez Polską Radę Organizacji Młodzieżowych były tematem spotkania prezydenckich doradców ds. młodzieży: Kingi Dudy i Łukasza Rzepeckiego z przedstawicielami zarządu PROM" - czytamy w opisie zdjęcia zamieszczonego na profilu Kancelarii Prezydenta na Instagramie. Spotkanie w Pałacu Prezydenckim miało miejsce 11 grudnia. To pierwsze zdjęcie, na którym kancelaria pochwaliła się aktywnością społecznej doradczyni prezydenta. 

 

Kinga Duda pełni funkcję doradcy społecznego prezydenta od sierpnia 2020 r. 

Informacja o tym, że Kinga Duda ma doradzać Andrzejowi Dudzie pojawiła się na stronie kancelarii w sierpniu. Zamieszczono także biogram córki prezydenta. "Kinga Duda, prawniczka, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa amerykańskiego na CUA Columbus School of Law (Washington, DC). Uczestniczka licznych międzynarodowych konkursów z zakresu alternatywnych metod rozwiązywania sporów (ADR). W czasie studiów pełniła funkcję przewodniczącej Koła Naukowego Postępowania Cywilnego TBSP UJ" - czytamy w nim.

Zobacz wideo Duda: Oddałem osocze i wszystkich Was, ozdrowieńców, do tego zachęcam!

"Doświadczenie zawodowe zdobywała w licznych krajowych oraz międzynarodowych kancelariach prawnych, a także Parlamencie Europejskim. Jako wolontariuszka uczestniczyła w pracach Biura Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP, gdzie wspierała również prace legislacyjne. Specjalizuje się w międzynarodowym arbitrażu handlowym i inwestycyjnym oraz prawie prywatnym międzynarodowym" - wskazano. 

Kinga Duda doradczynią społeczną prezydenta RPKinga Duda doradczynią społeczną prezydenta Andrzeja Dudy

Powierzenie oficjalnej funkcji córce prezydenta spotkało się z licznymi głosami krytyki m.in. ze strony polityków opozycji, którzy zarzucali Andrzejowi Dudzie nepotyzm. Prezydenccy ministrowie wskazywali natomiast, że Kinga Duda jest doradcą społecznym, a więc nie pobiera żadnego wynagrodzenia. 25-latka łączy też tę aktywność z pracą zawodową w jednej z warszawskich kancelarii prawnych. 

Czym dokładnie Kinga Duda zajmuje się w kancelarii prezydenta? "Może to obejmować różne zagadnienia"

Nie jest w pełni jasne, jakie efekty przyniosła dotąd jej aktywność Kingi Dudy w charakterze społecznego doradcy prezydenta. Jeszcze przed publikacją zdjęcia ze spotkania zarządem PROM-u, współpracownicy Andrzeja Dudy podkreślali, że córka prezydenta będzie odpowiedzialna za reprezentowanie "głosu młodych ludzi". Na początku października dziennik "Fakt" informował z kolei, że Kinga Duda ma zająć się też projektem dotyczącym sędziów pokoju. Miała też, według ustaleń dziennika, przygotować na ten temat opracowanie.

W październiku Gazeta.pl zwróciła się wówczas do Kancelarii Prezydenta RP z wnioskiem o udostępnienie opracowań i innych dokumentów, które od sierpnia przygotowała Kinga Duda w ramach wypełniania obowiązków doradczyni społecznej. Kancelaria odmówiła, tłumacząc, że tego rodzaju dokumenty mają charakter wewnętrzny i "nie wszystkie opracowania pisemne autorstwa doradców podlegają udostępnieniu".

Kinga Duda, córka pary prezydenckiejKancelaria Prezydenta nie ujawni opracowania napisanego przez Kingę Dudę

Odnosząc się do pytania o przyszłe plany Kingi Dudy w roli doradczyni, poinformowano, że "będzie wspierała radą Pana Prezydenta w sprawach bieżących i może to obejmować różne zagadnienia".

Cenne są doświadczenia pani doradcy, która w praktyce niedawno poznawała uwarunkowania obecnego systemu kształcenia akademickiego i możliwości, jakie oferuje rynek pracy absolwentom uczelni. Doświadczenia te będą przydatne w budowaniu polityki ośrodka prezydenckiego odnośnie młodzieży. Nie bez znaczenia będzie także, szczególnie w kontekście ewentualnych projektów prowadzonych przez Narodową Radę Rozwoju, branżowe wykształcenie Pani doradcy w zakresie arbitrażu handlowego i inwestycyjnego oraz prawa prywatnego międzynarodowego

- podkreśla Paulina Palka, zastępczyni dyrektora Biura Prawa i Ustroju KPRP.

Więcej o: