Większość Polaków sądzi, że ustalenia szczytu UE są korzystne, a Ziobro powinien odejść z rządu

Zdecydowana większość respondentów nowego sondażu sądzi, że Zbigniew Ziobro powinien odejść z rządu w związku z wynikiem szczytu Rady Europejskiej. Według badania Polacy są zdania, że postanowienia ws. budżetu i praworządności są korzystne dla Polski, ale też całej Unii Europejskiej.
Zobacz wideo Nowy cel redukcji emisji CO2. "Istotne, czy nie rośnie różnica między nami a resztą UE"

Solidarna Polska - 12 głosami wobec 8 - zdecydowała, że nie wyjdzie z koalicji i rządu pomimo swojego niezadowolenia z wyniku szczytu UE. Partia Zbigniewa Ziobry ostro krytykuje porozumienie dotyczące budżetu i praworządności, na jakie zgodził się Mateusz Morawiecki i pozostali unijni liderzy. 

Jednak Ziobro powinien odejść - przynajmniej zdaniem większości respondentów w nowym sondażu dla "Rzeczpospolitej". W badaniu IBRiS 61,5 proc. osób odpowiedziało, że Ziobro powinien odejść z rządu w związku z porozumieniem w Brukseli, z czego 40 proc. powiedziało, że "zdecydowanie" powinien odejść. 12,3 proc. nie ma w tej sprawie zdania, a 26,2 proc. sądzi, że lider Solidarnej Polski powinien zostać w rządzie

W sondażu zapytano także o ocenę wyniku szczytu UE. 29,3 proc. sądzi, że był on "zdecydowanie korzystny" dla Polski, a 37,1 proc., że "raczej korzystny". Dla 26,6 proc. "trudno powiedzieć", czy szczyt był dobry dla kraju. Za niekorzystne i zdecydowanie niekorzystne jego ustalenia uważa odpowiednio 5,7 i 1,2 proc.

Zdaniem większość (57 proc.) badanych "na ustaleniach szczytu najbardziej skorzysta cała Unia Europejska". Według 15,5 proc. największymi beneficjentami są Polska i Węgry. "Rz" zauważa, że "ponadprzeciętną wiarą w korzyści, które odnoszą Niemcy, wykazują się widzowie TVP i Polsatu. 

Nie podano informacji i próbie i metodzie badawczej sondażu.

Więcej o: