Sondaż. PiS nie odrabia strat po protestach ws. wyroku TK. CBOS: Grudzień potwierdził spadek

CBOS opublikował nowe wyniki badań poparcia dla partii i bloków politycznych. W porównaniu do ubiegłego miesiąca spada poparcie dla Lewicy i Konfederacji. Więcej Polaków wspiera obóz Zjednoczonej Prawicy i Koalicję Obywatelską. Sondaż wbrew pozorom nie jest jednak korzystny dla PiS i koalicjantów, bo pokazuje, że nie odrabiają poparcia, które stracili po wyroku TK ws. aborcji.

Centrum Badań Opinii Społecznej opublikował w piątek wyniki nowego sondażu poparcia Polaków dla partii politycznych. Badanie zostało przeprowadzone między 30 listopada a 10 grudnia. Największy spadek poparcia w stosunku do ubiegłego miesiąca zanotowała Lewica.

Zobacz wideo Opozycja chce odwołania Kaczyńskiego. Bielan: Nie jest możliwe rozliczanie po dwóch miesiącach
Grudzień potwierdził odnotowany w październiku spadek poparcia dla prowadzącego w rankingu PiS - popiera go 31% wyborców. Kolejne miejsca zajmują KO (wzrost o 2 p.p.) i Polska 2050 Szymona Hołowni (bez zmian). Na granicy wyborczego progu jest Konfederacja (5%, spadek o 2 p.p.)

- napisał na Twitterze CBOS.

W październiku PiS uzyskał w sondażu CBOS 31,3 proc. poparcia, a w kolejnym badaniu (z pierwszej połowy listopada) jeszcze mniej - 29,8 proc., Obecny sondaż pokazuje, że zbliżony wynik się utrzymuje.  Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", po zeszłorocznym wyborach PiS osiągał w badaniu tej sondażowni niemal 50-procentowy wynik, a jeszcze kilka miesięcy temu, w sierpniu, mógł liczyć na 44 proc. poparcia.

CBOS jest finansowany z budżetu państwa, a nadzór nad nim sprawuje premier. W ich sondażach partia, która w tym czasie sprawuje władze, osiąga wyższe wyniki niż w badaniach innych sondażowni.

Lewica bez reprezentacji w sejmie. Wzrost poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości

W grudniowym badaniu CBOS najgorzej wypadła Lewica, której poparcie spadło o ponad dwa punkty procentowe. Z poparciem na poziomie 3,9 procent nie weszłaby do Sejmu. Zaraz przed Lewicą jest Konfederacja, która ociera się o próg wyborczy z wynikiem 5,1 procent.

Największym poparciem wyborców cieszą się Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Porozumieniem, które uzyskały wynik 31,1 procent oraz Koalicja Obywatelska z wynikiem 18,1 procent. Ostatnie miejsce na podium zajmuje ugrupowanie Szymona Hołowni z wynikiem 15,6 procent poparcia.

Szymon HołowniaSondaż zaufania. Szymon Hołownia wygrywa z Andrzejem Dudą

Więcej o: