Wybory w USA. Szczerski zdradził, kiedy Duda pogratuluje Bidenowi

Krzysztof Szczerski poinformował, że Andrzej Duda przekaże gratulacje Joe Bidenowi po wyborze przez Kolegium Elektorów. Zgodnie z planem kolegium zbierze się w najbliższy poniedziałek.

- Pan prezydent przekaże depeszą gratulacyjną prezydentowi Bidenowi po wyborze przez Kolegium Elektorów, czyli w najbliższy poniedziałek - powiedział w RMF FM szef gabinetu Andrzeja Dudy  Krzysztof Szczerski. - Ten wybór kończy proces elekcyjny w Stanach Zjednoczonych - dodał.

Wybory w USA. Andrzej Duda pogratulował Joe Bidenowi "udanej kampanii"

Wyniki wyborów w USA zostały zatwierdzone już przez wszystkie stany. Zgodnie z oficjalnymi rezultatami Joe Biden zdobył 306 głosów elektorskich, podczas gdy Donald Trump 232. Główne amerykańskie stacje telewizyjne, na podstawie swoich sondaży, informowały o zwycięstwie Bidena już na początku listopada.

Zobacz wideo Koniec z "America First"? Mapa globalnych wyzwań Bidena. "Nie ma powrotu do tego, co było przed Trumpem" [OKO NA ŚWIAT]

Wówczas Andrzej Duda złożył Bidenowi gratulacje za "udaną kampanię prezydencką", nie pisząc wprost o wygranej. Dodał też, że "Polska jest zdeterminowana, aby utrzymać wysoki poziom i wysoką jakość polsko-amerykańskiego partnerstwa" w oczekiwaniu na "nominację Kolegium Elektorów". Wybory prezydenckie w USA odbywają się w sposób pośredni i formalnie dopiero stanowi wybiorą prezydenta. Planowo ma się to odbyć 14 grudnia. 

Po wyborze decyzja zostanie przyjęta przez Kongres. 20 stycznia ma się odbyć ceremonia zaprzysiężenia Bidena na 46. prezydenta USA.

Więcej o: