Budżet UE. Ziobro nie przeczytał dokładnie konkluzji? Kaleta odpowiada Emilewicz

Sebastian Kaleta skomentował na portalu społecznościowym ostatnią wypowiedź Jadwigi Emilewicz. Była wicepremier stwierdziła, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro "nie przeczytał dokładnie projektu konkluzji", przez co mógł ominąć "korzystne dla Polski rozwiązania".

Jadwiga Emilewicz w TVN24 odniosła się do słów Zbigniewa Ziobry w sprawie ewentualnego kompromisu w sprawie budżetu Unii Europejskiej oraz powiązania wypłat środków unijnych z praworządnością, czemu sprzeciwiły się rządy Polski i Węgier. Minister sprawiedliwości napisał, że "konkluzje interpretujące" i "wytyczne nie są prawem", a wejście rozporządzenia o praworządności będzie oznaczało ograniczenie suwerenności Polski.

Zobacz wideo Polska i Węgry w kontrze do reszty Unii? Bielan: Sytuacja się zmieniła

Sebastian Kaleta odpowiedział Jadwidze Emilewicz: Zachęcam Panią do lektury!

Jadwiga Emilewicz stwierdziła natomiast, że Zbigniew Ziobro niezbyt dokładnie zapoznał się z dokumentami. - Myślę, że może minister sprawiedliwości nie przeczytał dokładnie konkluzji. Ja je przeczytałam wczoraj, wszystkie punkty bardzo uważnie i to są stosunkowo korzystne dla nas rozwiązania. Politycy czasami wypowiadają się w emocjach - stwierdziła polityczka.

Jadwiga Emilewicz i Zbigniew Ziobro w Sejmie w 2018 roku.Emilewicz odpowiada Ziobrze. "Myślę, że nie przeczytał dokładnie konkluzji"

W sprawie głos zabrał również wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, który jest posłem ugrupowania Solidarnej Polski. "Minister Zbigniew Ziobro czytał nie tylko projekt konkluzji, ale sprzeczny z nimi projekt rozporządzenia, który nie ulega zmianie i orzecznictwo TSUE wskazujące na to, że konkluzje są bezwartościowe prawnie. Zachęcam Panią do lektury!"- odpisał na Twitterze polityk.

Szczyt Rady Europejskiej w sprawie negocjacji budżetowych

W czwartek 10 grudnia rozpocznie się szczyt Rady Europejskiej w sprawie negocjacji budżetowych. Spotkanie zwołane zostało po sprzeciwie Polski i Węgier, które nie zgadzają się na powiązanie wypłat środków unijnych z praworządnością. W środę, na spotkaniu ambasadorów państw UE przedstawiono propozycje kompromisów. Jednym z punktów jest, że samo ustalenie, iż doszło do naruszenia zasady praworządności nie będzie skutkować uruchomieniem mechanizmu. Sam zapis dotyczący praworządności ma zostać jednak dokładnie rozpisany.

Czy Polska zawetuje budżet UE?RMF FM: Osiągnięto wstępny kompromis ws. budżetu UE

Więcej o: