"Rz" o możliwym złagodzeniu wyrok TK przez uzasadnienie. Prawnik: Można subtelnie zmienić akcenty

Według "Rzeczpospolitej" wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji może zostać złagodzony uzasadnieniem. - Uzasadnienie nie zmieni wyroku, ale może go wyjaśnić i dać wskazówki ustawodawcy, jak ma go wprowadzić w życie - mówi dziennikowi prof. Ryszard Piotrowski.

"Rzeczpospolita" wskazuje, że zdarza się, iż "uzasadnienia pisemne, sporządzane po czasie i po dodatkowych przemyśleniach sędziów, a także po reakcji opinii publicznej, różnią się znacznie od ustnych". Dziennik podkreśla przy tym, że uzasadnienie nie może zmienić samego wyroku, ale, jak czytamy może "łagodzić ostrze wyroku i ułatwić interwencję ustawową".

"Rz": Uzasadnienie może złagodzić wyrok ws. aborcji

- Wyrok i ustne uzasadnienie są ogłoszone. W pisemnym można więc tylko subtelnie rozłożyć akcenty, ale nie można uzasadniać inaczej - mówi w "Rzeczpospolitej" adwokat prof. Maciej Gutowski. - Tej sprawy nie należało dotykać, bo nie ma konstytucyjnego wzorca kontroli, a gdy chciano wykluczyć niektóre przypadki aborcji, można było wydać orzeczenie interpretacyjne, zakresowe, czy też wyznaczyć vacatio legis dla wyroku. Trzeba więc teraz wyciągnąć wnioski. Czyli ponad partyjnymi podziałami zbudować Trybunał Konstytucyjny z prawdziwego zdarzenia - podkreślił. 

Zobacz wideo Terlecki do Nitrasa: Siadaj, pajacu

- Uzasadnienie nie zmieni wyroku, ale może go wyjaśnić i dać wskazówki ustawodawcy, jak ma go wprowadzić w życie, w szczególności obowiązki udzielania matce pomocy przed i po urodzeniu dziecka, zwłaszcza niepełnosprawnego - tłumaczy konstytucjonalista Ryszard Piotrowski.

22 października sędziowie Trybunału Konstytucyjnego uznali, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia nienarodzonego dziecka lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją. Kancelaria premiera do tej pory nie opublikowała orzeczenia w Dzienniku Ustaw. Wyrok wywołał masowe protesty w całej Polsce. 

Więcej o: