PKN Orlen przejmuje spółkę Polska Press. Dziennikarze boją się zwolnień

Pracownicy mediów wydawanych przez spółkę Polska Press obawiają się utraty pracy. "Czystek" spodziewają się m.in. redaktorzy naczelni i menadżerowie. Związkowcy pracują nad oświadczeniem w sprawie wykupienia spółki przez PKN Orlen.
Zobacz wideo Wiceminister Soboń o kupnie Polska Press przez Orlen

Spółka Skarbu Państwa PKN Orlen poinformowała w poniedziałek 7 grudnia, że przejmuje spółkę Polska Press, która jest jednym z największych wydawców w Polsce. Należy do niej m.in. ok. 20 gazet lokalnych i 500 portali internetowych. Wielu komentatorów uważa, że jest to cios wymierzony w wolność prasy w Polsce, a tytuły związane ze spółką Polska Press staną się tubą propagandową obecnej władzy. 

Jarosław KaczyńskiWęgierska dziennikarka: Kaczyński wie, że kontrola mediów to, kontroluje umysły

Zwolnienia w Polska Press? "Potrzebni są ludzie do karnego wypełniania zleconych zadań"

Portal branżowy Wirtualne Media informuje, że związkowcy działający przy spółce Polska Press pracują nad oświadczeniem dotyczącym wykupienia wydawcy przez koncern paliwowy. Ma ono zostać opublikowane jeszcze w środę 9 grudnia. Dziennikarze WM rozmawiali także z pracownikami mediów należących do Polska Press. Z ich słów wynika, że menadżerowie, redaktorzy naczelni i ich zastępczy liczą się z tym, że mogą stracić pracę

- Nie jesteśmy potrzebni, jako osoby kojarzone z poprzednim, „niemieckim” właścicielem. Potrzebni są ludzie do karnego wypełniania zleconych zadań - powiedział jeden z redaktorów naczelnych dziennika wydawanego przez Polska Press.

W podobnym tonie wypowiedział się anonimowy dziennikarz, który przez lata pracował dla tytułów Polska Press, który rozmawiał z "Gazetą Wyborczą".

- Na pewno nie ma miejsca dla Marka Twaroga, szefa „Dziennika Zachodniego”. Nie dość, że jest krytyczny wobec PiS, to jeszcze promuje śląskość, którą obóz PiS kojarzy z niemieckością. Mówi się, że mógłby zastąpić go Piotr Semka - powiedział rozmówca dziennika. 

Sprawą zwolnień w mediach wydawanych przez spółkę Polska Press będzie monitorować Towarzystwo Dziennikarskie. Zachęciło ono tracących pracę dziennikarzy, aby zgłaszali przypadki "czystek".

PKN Orlen przejmuje spółkę Polska Press, w tym 20 tytułów lokalnej prasyTowarzystwo Dziennikarskie zaapelowało do dziennikarzy Polska Press

Więcej o: