Redemptoryści reagują na słowa o. Rydzyka o "pokusach". "Potępiamy całkowicie grzech pedofilii"

"Potępiamy całkowicie grzech i przestępstwo pedofilii, jak również wszelkie ukrywanie ich lub zwłokę w wyjaśnianiu spraw. Wszystkim osobom pokrzywdzonym głęboko współczujemy i otaczamy modlitwą" - napisała Prowincja Warszawska Redemptorystów w oświadczeniu, odnoszącym do kontrowersyjnych słów o. Tadeusza Rydzyka o pedofilii Kościele katolickim.

O. Tadeusz Rydzyk, który należy do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Redemptorystów), znalazł się w ogniu krytyki po tym, gdy stwierdził, że oskarżony o tuszowanie przypadków pedofilii w Kościele bp. Edward Janiak jest "męczennikiem mediów". Prowincja Redemptorystów Polskich podkreśliła, że wypowiedź Rydzyka "była komentarzem do obecnej sytuacji medialnej", a "Ojciec Dyrektor nie komentował decyzji Kościoła dotyczącej ks. biskupa Janiaka".

Redemptoryści wydali oświadczenie ws. słów Tadeusza Rydzyka o pedofilii w Kościele

"Wsłuchani w jasny głos Kościoła mamy przekonanie, że wyjaśnianie prawdy jest pierwszym krokiem w uleczeniu ran zadanych przez przestępców poszczególnym ofiarom jak i całej wspólnocie Kościoła" - zaznaczył w oświadczeniu o. Mariusz Mazurkiewicz, rzecznik Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.

Tomasz SekielskiSekielski: Lepiej robić filmidła, niż być obrońcą pedofilów w sutannach

Podkreślono również, że Radio Maryja i inne media z nim związane "niejednokrotnie wyrażały swoje stanowisko potępienia dla pedofilii i konieczności pomocy ofiarom, zgodne z dokumentami Stolicy Apostolskiej i Kościoła katolickiego w Polsce".

"Potępiamy całkowicie grzech i przestępstwo pedofilii, jak również wszelkie ukrywanie ich lub zwłokę w wyjaśnianiu spraw. Wszystkim osobom pokrzywdzonym głęboko współczujemy i otaczamy modlitwą" - podkreślono.

O. Mazurkiewicz zaznaczył również, że "czymś podstawowym i bezdyskusyjnym pozostaje dla nas konieczność zachowania prawa oskarżonych do obrony, konieczność powściągliwości w ferowaniu pośpiesznych wyroków, a także dogłębnego i sprawiedliwego osądzenia przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich i tzw. osób bezradnych w Kościele oraz opieszałości w wyjaśnianiu tych spraw - nie tylko w Kościele, ale również innych środowiskach".

Rydzyk: To, że ksiądz zgrzeszył? No zgrzeszył. A kto nie ma pokus?

Warszawscy Redemptoryści odnieśli się w ten sposób do kontrowersyjnych słów o. Tadeusza Rydzyka, które padły podczas 29. rocznicy powstania Radia Maryja. Rydzyk w swoim wystąpieniu stwierdził m.in., że oskarżony o tuszowanie przypadków pedofilii w Kościele katolickim bp. Edward Janiak jest "męczennikiem mediów".

Oświadczenie diecezji kaliskiej ws. słów Rydzyka. Abp Ryś przepraszaOświadczenie diecezji kaliskiej ws. słów Rydzyka. Abp Ryś przeprasza

- To jest współczesny męczennik, męczennik mediów. Media to zrobiły i media tak robią. I nie dajmy się, katolicy, że na księdza jakiegoś zaczną warczeć, jakieś filmidło zrobią i wszyscy się trzęsą. Udowodnij! A nie, że mam udowadniać, że nie jest wielbłądem. Udowodnij mi winę! A teraz wszystko się pokręciło i my się trzęsiemy. Myślę, że w Kościele powinniśmy się nie bać i upominać się o sprawiedliwość. O prawo właściwe i sprawiedliwość - powiedział.

Kontrowersje wzbudziły również słowa Tadeusza Rydzyka o księżach pedofilach. Wiele osób odebrało je jako próbę usprawiedliwienia osób dopuszczających się przestępstw seksualnych. - To, że ksiądz zgrzeszył? No zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Niech się pokaże - powiedział Rydzyk.

Biskup Edward Janiak był jednym z bohaterów drugiego filmu dokumentalnego braci Sekielskich pt. "Zabawa w chowanego". W filmie przedstawiono historię molestowania seksualnego trzech chłopców przez księdza z diecezji kaliskiej. Biskup Janiak, pomimo wiedzy o molestowaniu, miał pozostać bezczynny. W czerwcu bieżącego roku bp. Janiak został pozbawiony faktycznej władzy nad swoją diecezją na czas dochodzenia prowadzonego przez Stolicę Apostolską. W październiku Edward Janiak złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z urzędu biskupa.

Zobacz wideo "Ten cały przeklęty dwór watykański trzeba rozsadzić"
Więcej o: