Burza po słowach o. Tadeusza Rydzyka. "Mamy do czynienia z kompletnymi pętakami moralnymi"

Podczas 29. urodzin Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk zwrócił się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i wypowiadał słowa, które - zdaniem części komentatorów - "można interpretować jako nawoływanie do tuszowania pedofilii". Rocznicowe obchody katolickiej radiostacji skomentowali m.in. o. Paweł Gużyński i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
Zobacz wideo "Ten cały przeklęty dwór watykański trzeba rozsadzić"

W sobotę 5 grudnia odbyły się obchody 29. rocznicy powstania Radia Maryja. Choć uroczystość było skromniejsza niż w ubiegłych latach, brali w niej udział politycy związani z obozem Zjednoczonej Prawicy, m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Do tego drugiego o. Tadeusz Rydzyk zwrócił się z ambony.

- Panie ministrze sprawiedliwości, gdybym był winny, to powinniście mnie zamknąć, bym już siedział. Według tego, co oni mówią, dlatego zwróćmy uwagę na to, co mówią i nie dajmy się. Nie dajmy się i w Kościele się nie dajmy - mówił Rydzyk.

Redemptorysta podjął także temat pedofilii, choć nie użył tego słowa. Nie wspomniał także o ofiarach księży, którzy wykorzystywali dzieci. Mówiąc o przestępstwach seksualnych, skupił się na duchownych.

- To, że ksiądz zgrzeszył... No zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Niech się pokaże. [...] Nawet jeżeli jakiś katolik wygaduje czy nawet ksiądz, jak wychodzi taki guru i opowiada i sądzi innych. Zadzwońcie do niego, porozmawiajcie z nim i z jego przełożonym porozmawiajcie i niech się uciszy - mówił o. Tadeusz Rydzyk.

Założyciel Radia Maryja mówił także o byłym biskupie kaliskim Edwardzie Janiaku. Duchownego, który zrezygnował z urzędu w związku z oskarżeniami o tuszowanie przestępstw seksualnych, których dopuszczali się podlegli mu księża, nazwał "współczesnym męczennikiem". 

Komentarze po urodzinach Radia Maryja. "Za daleko ten sojusz ołtarza z tronem"

Wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka skomentował dominikanin o. Paweł Gużyński, który był gościem telewizji TVN24. Urodziny Radia Maryja porównał do sabatu. 

- Takie słowa, jeszcze raz to podkreślę, pokazują nam, że mamy do czynienia z kompletnymi ignorantami, pętakami moralnymi, dewiantami religijnymi. [...] To są obrazki pokazujące, jak znacząca część polskich hierarchów jest niedojrzała do sytuacji, w której się znaleźliśmy. Niedojrzała w sposób religijny, duchowy, moralny, intelektualny. To jest ogromny dramat - mówił Gużyński. 

Podobnego zdania był ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

- Przy całym szacunku do pana ministra sprawiedliwości, którego znam osobiście, to już jest za daleko ten sojusz ołtarza z tronem, bo to może się okazać, że od ołtarza płynie dyrektywa do Ministerstwa Sprawiedliwości, co mogą robić. No tak być nie może - mówił duchowny, komentując słowa o. Tadeusza Rydzyka, który zwrócił się bezpośrednio do Zbigniewa Ziobry

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski był oburzony, że z ust o. Tadeusza Rydzyka nie padło ani jedno słowo o ofiarach pedofilii, a niektóre z wypowiedzi redemptorysty zinterpretował jako - jak podaje tvn24.pl -  "nawoływanie do tuszowania pedofilii".

- Nie oczyszczamy się, a każdy, który będzie na ten temat mówił, to jest wróg Kościoła. To jest jeszcze gorzej, niż było dziesięć lat temu - stwierdzi ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Więcej o: