Polskie weto budżetu UE. Prof. Jerzy Hausner: To naprawdę jest strzelanie sobie w głowę

Zawetowanie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 to "samobój" i "strzelanie sobie w głowę - powiedział prof. Jerzy Hausner. Jego zdaniem taki scenariusz nie ma prawa bytu, jeśli poruszamy się "na gruncie racji społeczno-gospodarczych", jednak w dyskusji o sporze z Unią Europejską pojawiają się także "racje, które są spoza myślenia racjonalno-ekonomicznego".

Ekonomista, były wicepremier oraz członek Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2010-2016 prof. Jerzy Hausner był gościem radia RMF FM, gdzie komentował poczynania polskiego rządu, który zagroził, że zawetuje budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Zapytany o to, czy wyobraża sobie, że rzeczywiście tak się stanie, stwierdził, że jako ekonomista nie jest w stanie sobie tego wyobrazić.

- To jest po prostu samobój. (...) Po anglosasku "strzelanie sobie w stopę", ale to naprawdę jest strzelanie sobie w głowę - mówił prof. Jerzy Hausner.

Zobacz wideo Oko na świat. Budżet UE 2021–2027. Polska może stracić miliardy

Prof. Jerzy Hausner o wecie budżetu UE: Nie mogę wykluczyć, że tak się stanie

Były wicepremier stwierdził jednocześnie, że w kontekście weta dla budżetu Unii Europejskiej pojawiają się także "racje, które są spoza myślenia racjonalno-ekonomicznego" i w tej perspektywie jest w stanie wyobrazić sobie wszystko.

- Tyle rzeczy zobaczyliśmy w ostatnim okresie, które są tak nieracjonalne, tak niepozbierane, tak absurdalne, że po prostu nie mogę wykluczyć, że tak się stanie, ale powtarzam - jeśli poruszamy się na gruncie racji społeczno-gospodarczych, to nie ma prawa się stać - mówił ekonomista. 

Spór o praworządność i groźba weta dla budżetu Unii Europejskiej

Polska - podobnie jak Węgry - zagroziła, że zawetuje budżet Unii Europejskiej, ponieważ nie zgadza się na powiązanie wypłat z unijnego budżetu z przestrzeganiem zasad praworządności. Jeśli tak się stanie, UE uruchomi tzw. prowizorium budżetowe, a Polska straci m.in. wypłaty z Funduszu Odbudowy w wysokości 64 mld euro. W środę 2 grudnia przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała komisarzom, że przygotowywany jest plan awaryjny na wypadek weta ze strony Polski i Węgier. Czasu na porozumienie jest niewiele. Termin na przyjęcie przyszłorocznego budżetu UE w normalnej procedurze mija 7 grudnia. 

Więcej o: